Toshiba'yı Devralacak Firma Foxconn Olabilecek mi?

Toshiba'yı Devralacak Firma Foxconn Olabilecek mi?

Tayvan merkezli dev elektronik şirketi Foxconn’u, Apple telefon ve tabletlerini üreten firma olarak biliyoruz. Teknoloji devi şimdi de gözü, Toshiba’nın yonga biriminde.

Daha önce de büyük Japon şirketi Sharp’ın hisselerini satın almasıyla gündeme gelen Foxconn’un CEO’su Terry Gou, konuyla ilgili Apple, Dell ve Kingston gibi birçok büyük teknoloji şirketinden maddi destek aldıklarını açıkladı.

İngiliz haber ajansı Reuters’a konuşan Gou, Toshiba’nın devralınmasıyla ilgilenen şirketler arasında Google, Microsoft ve Cisco gibi büyük isimlerin de olduğunu belirtti. Hedeflerinin Toshiba’nın yonga biriminin, yüzde 40’lık payına sahip olmak olduğunu dile getiren Foxconn CEO’su, Japon hükümetinin konuyla ilgili yasalarının maksimum bu paya müsaade verdiğinin altını çizdi. Geriye kalan yüzde 60’ı ise diğer büyük şirketlerin paylaşacağını öngören Gou, "Ben Apple'ın kesin olduğunu söyleyebilirim" şeklinde konuştu. Apple’ın, şirketin yüzde 20’lik payıyla ilgilendiği daha önceki haberlerden de biliniyor.

Neden Herkes Toshiba’yı Devralmak İstiyor?

Apple gibi firmalar, ürünleri piyasaya çıktığında bileşen sıkıntısı çekmemek, üretimi garanti altına almak ve pek tabi araştırma ve üretim masraflarının azaltılması anlamına gelecek olan bu devralmadan karlı çıkacaklarını biliyorlar. Tüm bu sebeplerden, aralarında yarışacak büyük firmalardan kimlerin pastadan pay alacağını yakın zamanda göreceğimizi tahmin ediyorum. Sizin bu satın alma yarışında favoriniz kim?

Vestel, Toshiba'nın TV Bölümünü Satın Alabilir

YORUMLAR