Touch ID, iOS 11’de Çok Daha Güvenli Hale Gelecek

Touch ID, iOS 11’de Çok Daha Güvenli Hale Gelecek

Apple’ın iOS 11’i tanıtacağı tarihe az bir zaman kala, yeni mobil işletim sistemi hakkındaki haberler gelmeye devam ediyor. Apple, kullanıcılara Touch ID ile ilgili işlevsel bir özellik sunmaya hazırlanıyor.

Eylül ayı içinde tanıtılacak olan iOS 11’i, iPhone ve iPad kullanıcıları adeta pusuya yatmış bir şekilde bekliyor. iOS 11 beta sürümünde, kolayca Touch ID özelliğinin etkisiz hale getirebileceği bir güvenlik özelliğine yer verildiği fark edildi. 

Daha öncesinde Touch ID’yi geçici olarak devre dışı bırakmak oldukça zahmetli bir süreci gerektiriyordu. Önce iPhone yeniden başlatılıyor, ardından da cihaz giriş kodu sorana kadar bekleniyordu. Giriş kodu sorulduğunda ise Touch ID’ye kaydedilenden farklı bir parmak kullanarak kilidin açılması sağlanıyordu. Bütün bunlarla uğraşmayıp Ayarlar üzerinden Touch ID’yi devre dışı bırakmak da hala seçenekler arasında yer alıyor. Apple’ın yeni yöntemi ise eskisine kıyasla daha tedbirli bir çözüm gibi görünüyor.

Apple sunduğu yeni özellikle kullanıcılara acil durumlarda arayabilecekleri servislere kolayca ulaşabilme imkanı sağlıyor. Bu özelliğin yanı sıra kullanıcılar, kendilerini tehlikede hissettiklerinde konumlarını önceden belirledikleri bir kişiyle kolayca paylaşabiliyorlar.

iOS beta 11 sürümünde gördüğümüz özelliği aktif hale getirmek için kilit düğmesine art arda 5 kez basmamız yeterli oluyor. Bunu yaptığınızda iPhone’nunuz acil durum moduna geçiyor ve SOS düğmesine sahip ikinci bir ekrana geçiş yapıyor. Cihazınızı acil durum modundan çıkarmanız için ise tekrardan şifrenizi girmeniz gerekiyor.

Kullanıcı güvenliğini her zaman ön planda tutan Apple, Touch ID konusundaki güncellemesiyle olası tehlikeleri saf dışı bırakmayı amaçlıyor. Şirketin iOS 11’i, Eylül ayında bütün kullanıcılara açması bekleniyor.

iOS 11 Nasıl Yüklenir?

iOS 11 Bilinmeyen Gizli Özellikleri

iOS 11, Zayıf Wi-Fi Bağlantılarını Otomatik Olarak Yoksayacak!

YORUMLAR