Toyota, Hibrit Modeli C-HR’da Yerli Batarya Kullanabilir

Toyota, Hibrit Modeli C-HR’da Yerlİ Batarya Kullanabilir

Benzinli ve hibrit olmak üzere iki motora sahip modeli C-HR’ın üretimini Türkiye’de gerçekleştiren Toyota, batarya konusunda üretimin olması halinde tercihlerinin Türkiye’den yana olacağını söyledi. 

Yeni Şafak’ın haberine göre, hibritin, otomotiv endüstrisindeki teknolojik öncülüğünü üstlenen markalardan bir tanesi olan Japon devi Toyota, benzinli ve hibrit modeli C-HR’da yerli batarya fikrine sıcak baktıklarını açıkladı.

Toyota Türkiye Otomotiv Sanayii CEO’su Hiroshi Kato, “Biz tedarikte yerel üreticilerle çalışmaya hazırız. Japonya’dan pil aldığımız firmanın başka bir ülkeye yatırım yapma durumu söz konusu. Aday ülkelerden biri de Türkiye” ifadelerini kullandı.

Toyota CH-R

CH-R modelinin bataryasını Japonya’dan temin ettiklerini aktaran Kato, tedarikçi firmanın çok talep gördüğünü, bu yüzden yeni bir ülkede yatırım yapmak istediklerini söyledi.

Türkiye’nin hibrit araçlara olan ilgisinin gün geçtikçe arttığını belirten Kato, “Türkiye yatırım yapılacak ülkeler arasında iyi bir seçenek olarak görülüyor.Bizim maliyetlerimiz açısından yerel üreticiler daha ön planda. Türkiye’de kriterlerimizi karşılayan global bir pil üreticisi olması halinde ilk tercihimiz bu yönde olur” dedi.

Dizel için yeni teknolojiler geliştirildiğini, ancak bunu çok maliyetli olduğunu dile getiren Kato, bu nedenle hibritin daha ekonomik bir alternatif olduğunu belirtti.

CH-R ile birlikte Verso ve Corolla modellerinin üretimini de Türkiye’de gerçekleştiren Toyota, bini aşkın çalışanıyla yılda 280 bin adet otomobil üretiyor. Bu sayının 245 binini başka ülkelere ihraç eden şirket, Avrupa’da Toyota ihtiyacının yüzde 35’ni Türkiye’den karşılıyor.

Kaynak: Yeni Şafak