Toyota Konsept Araba Tasarımında Ezber Bozdu, İşte En Radikal Konsept: Toyota Kikai

Toyota Konsept Araba Tasarımında Ezber Bozdu, İşte En Radikal Konsept: Toyota Kikai

Şimdiye kadar “konsept araba” dendiğinde hep önümüze bilim kurgu filmi karelerinden çıkmış arabalar sürdüler. Toyota Kikai’nin ise nereden çıktığı belli değil.

Geleceğe yönelik teknolojileri barındıran, canavar motorlara sahip ve son derece lüks olan konsept arabalar her zaman otomobil fuarlarının kralları oldular. Oysa Toyota'nın Tokyo Otomobil Fuarında tanıtılan konsept arabası Kikai, bu yukarıda saydığım özellikleri pek ön plana çıkarmıyor. Ancak son derece alışılagelmemiş tasarımıyla öne çıktığını da yadsıyamıyoruz.

Konsept araba tasarımında “taze” bir çığır açan Toyota Kikai sanki henüz bitmemiş gibi görünse de, son derece bütün bir otomobil. Pixar’ın “Arabalar” filmi karakterlerini andıran Toyota Kikai, sürücüsünün ayaklarının altına bir “pencere” yerleştirmiş ilk konsept araba. Bu pencere aracın hareketli parçalarının nasıl çalıştığını sürücünün kontrol edebilmesini sağlıyor. Çünkü Kikai’nin elektronik ya da dokunmatik kontrol panelleri yok. Kikai’de her şey analog, dijital hiçbir aksama sahip değil. Bu da aracı son derece ucuz ve satın alınabilir kılıyor. Toyota tasarımcıları araba mekaniklerinin elektronik parçalardan oluşmayıp daha ileri düzeyde mekanik parçalardan üretilmesini daha mantıklı bulmuşlar.

Zaten Japonca’da Kikai "makine" anlamına geliyor. Toyota’nın yeni konsept aracı da tam anlamıyla adını hak ediyor. İşte Toyota Kikai’nin resimleri ve videosu.

 

Renault'un Yeni KonseptArabası Kwid ve Yardımcı Helikopteri

Mercedes'ten Çarpıcı Bir Sürücüsüz Araba Konsepti

3B Yazıcıdan Çıkan EDAG Light Cocoon ile Tanışın

YORUMLAR