Toyota, Otonom Sürüş için Yeni Test Aracını Tanıttı

Toyota Otonom Test Aracı

Bir sürücüye ihtiyaç duymadan kendi kendine gidebilen (otonom) otomobillerin, taşımacılığın geleceği olacağına inanılıyor. Otonom araçlarda insan faktörü ve insanlardan kaynaklı hatalar olmayacağı için potansiyel olarak daha güvenli bir sürüş söz konusu.

Yine de otonom araçların, normal araçlar gibi piyasada satışa çıkarılmasına daha çok var. Çünkü bu araçlar hakkında birçok araştırma yapılıyor ve ilk önce bu araştırmaların tamamlanması gerekiyor.

Toyota, CES 2019’a yaklaştığımız şu günlerde yeni test aracını tanıttı. Yeni nesil bir şasiden ve direksiyon kontrol teknolojisinden faydalanan bu otomobil, Lexus’un LS 500h modeli baz alınarak geliştirilmiş. Toyota, bu sayede otonom sürüş sürecinde aracın daha duyarlı olabildiğini ve daha hassas manevralar yapabildiğini söylüyor.

Aracın ön ve arka kısımlarında yer alan görüntüleme sensörlerine ek olarak her iki yan tarafında birer kamera daha bulunuyor. Bu sayede araç, her durumda kendisinin ve çevresinin farkında olarak daha iyi hareket edebiliyor. Sensörler aynı zamanda araca oldukça yüksek dinamik bir görüş alanı sağlıyor. Araçtaki radar sistemi de görüş açısı ve yakın mesafe algılama yetenekleri açısından geliştirilmiş.

TRI’da otonom sürüş kıdemli başkan yardımcısı olan Ryan Eustice, "Buradaki sistemimiz, insan faktörünü mümkün olduğunca azaltan ya da sadece belirli alanlarda insan faktörü devreye girecek şekilde izin veren tam otonom sürüşe odaklanıyor. Bu teknoloji aslında insan faktörünü tamamen ortadan kaldırmıyor hatta aksine insan performansını artırmak için tasarlandı. Yeni P4 platformunun tanıtımı, bu bahar filomuza katıldığında her iki parçanın gelişimini de hızlandıracak." diye konuştu.