Toyota Tek Tek Robot Üreticilerini Satın alıyor, Boston Dynamics Sırada Olabilir

Toyota Tek Tek Robot Üreticilerini Satın alıyor, Boston Dynamics Sırada Olabilir

Big Dog ve Atlas gibi robotların geliştiricisi Boston Dynamics her an Toyota tarafından satın alınabilir. Bu söylentinin kaynağı, Toyota’nın ardı ardına robot teknolojileri üzerine üretim yapan kuruluşları satın alıyor olması.

Toyota bir süredir robotik teknolojiler üzerine çalışmalar yapan irili ufaklı teknolojik oluşumları satın alıyor. Merkezi İngiltere Cambridge’de bulunan Jaybridge Robotics şirketi de henüz işe başlar başlamaz Toyota tarafından satın alınan şirketlerden biri. Diğer yandan Toyota’nın Asya kıtasında da bazı robotik firmalarını satın alıp tek çatı altında birleştirdiği de söyleniyor.

Toyota’nın robotik endüstri ve teknoloji platformuna olan bu yakın ilgisi, Google’a milyarlarca dolar zarar veren ve satılmasına kesin gözüyle bakılan Atlas ve Big Dog robotlarının yapımcısı Boston Dynamics’i de hedefe yerleştiriyor. Henüz Toyota, Boston Dynamics için bir teklif götürmüş değil. Ancak Google’ın şirketi satmak için oldukça hevesli olduğu da biliniyor. Hatta Google mümkünse 2-3 ay içerisinden bu satışı gerçekleştirmek istiyor.

Kapalı kapılar arkasında Toyota ile görüşülüyor mu bilmiyoruz. Ancak Toyota’nın zeki mekanik aksamlara ihtiyacı varmış gibi görünüyor. Yukarıda da bahsettiğimiz gibi Cambridge’de satın alınan Jaybridge Robotics, tamamen kendi kendine giden arabalar teknolojisi için robotik aksamlar üreten bir şirketti. Toyota’nın bu satın alım hedeflerinin otomotiv sektöründe devrim yaratacağı da sızan dedikodular arasında. 

Gelin Boston Dynamics'in robotlarını hatırlayalım.

Toyota Fun-Vii: Dört Tekerli Akıllı Telefon

Toyota Konsept Araba Tasarımında Ezber Bozdu, İşte En Radikal Konsept: Toyota Kikai

YORUMLAR