Toyota Tüm Otomobillerini Elektrikli Yapacak

Toyota Prius Hibrit

Dünyadaki en büyük otomotiv firmalarından birisi olan Toyota, son yıllarda pek fazla elektrikli model üretmedi. Hatta firmanın tamamen elektrikli olan otomobillerini pek göremedik. Şimdiye kadar sadece Prius ve C-HR gibi hibrit otomobillerini görmüştük.

Toyota yeni basın açıklamasında ise 2025 yılına kadar tüm otomobil modellerini elektriklendirmiş olacağını açıkladı. Bu da 2025 yılında satılacak olan Toyota otomobillerinin ya hibrit ya da tamamen elektrikli olacağı anlamına geliyor.

Firma ayrıca 2030 yılına kadar toplam otomobil satışlarının yarısının elektrikli otomobillerden oluşmasını hedefliyor. Bu da yıllık 5.5 milyon elektrikli araç satışı hedefine denk geliyor. Bugüne kadar 11 milyon adet elektrik motoruna sahip otomobil üreten Toyota, 2025 yılında Toyota ve Lexus markalarının tamamen elektrikli olmayan veya elektrikli motor seçeneğine sahip olmayan hiçbir otomobilinin kalmayacağının sözünü vermiş oldu.

Firmanın 2020’ye kadar olan planları da oldukça etkileyici. Çünkü 2020’li yılların başlarına kadar 10 farklı elektrikli otomobil piyasaya çıkarılacağı belirtiliyor. Bu otomobillerin büyük çoğunluğunun plug-in hibrit denilen ve hem fişe takılarak şarj edilebilen hem de benzin konulabilen otomobillerden oluşması bekleniyor. Toyota’nın yeni elektrikli otomobillerinin ilk olarak dünyanın en büyük elektrikli otomobil pazarı olan Çin’de, daha sonra sırasıyla Japonya, ABD ve Avrupa’da tanıtılarak satışa sunulmaları planlanıyor.

YORUMLAR