Toyota ve Microsoft İnternete Bağlı Araçlar Üretmek İçin Ortaklıklarını Uzattılar

Toyota ve Microsoft İnternete Bağlı Araçlar Üretmek İçin Ortaklıklarını Uzattılar

Toyota ve Microsoft 5 yıl önce yaptıkları internete bağlı araçlar projesini yeni otomobiller üretmek adına uzattılar.

Yeni anlaşmayla beraber internete sürekli bağlı yeni araçlar için yeni servis sağlayıcıları ve satış noktalarını da artırılmasına karar verildi. Aslında Microsoft ve Toyota arasındaki bu ortaklık Connected Cars projesiyle de oldukça ilintili. Connected Cars (bağlantılı arabalar) basit bir proje değil. Bu proje, yolda seyreden tüm araçların birbirlerini görebilmeleri ve algılayabilmelerini sağlayacak, sürücü ve sürüş güvenliğini maksimuma çıkarabilecek önemli bir atılım olarak 5 senedir konuşuluyor. Bu noktada Microsoft ve Toyota'nın da girişimleri var.

Bağlantılı arabalar nedir?

Trafik akışı üzerinde birbiriyle iletişim halinde bulunabilen tüm araçların navigasyonlarını birbirleriyle paylaşabiliyor olmalarına “bağlantılı arabalar” deniyor.  Bu da araçların asla birbirlerinin yoluna çıkmayacakları ve çarpışmayacakları anlamına geliyor. Trafik ışıklarını ve yaya geçitlerini daha önceden görebilmek, benzin istasyonları ile iletişimde bulunabilmek, acil yardım çağrıları alıp gönderebilmek de bağlantılı arabaların yapabileceği bazı detaylar.

Toyota Connected nedir?

Toyota ve Microsft bu teknolojiyi arabalarda daha verimli kılabilmek ve internete sürekli bağlı olmalarını sağlayarak güvenlikli bir trafik geleceği yaratmak üzere güçlerini birleştirmişlerdi. Şimdi bu birliktelik daha ileri tarihlere kadar devam edebilmek üzere perçinlendi. Toyota bu noktada sürücü ve hasar sigortalarında da farklı bir prosedür geliştiriyor. Toyota Connected teknolojisi sürücülerin araba sürüş davranışlarının da tanımlanabildiği, güvenlik öngörüsü yaratabilen sistemler de geliştirmek istiyor.

Microsoft ve Toyota’nın bağlantılı arabalar çalışmaları sürücülerin direksiyon başındaki sağlık durumlarının da sürekli gözlem altında tutulabileceği sağlık-güvenlik tetkiklerinden oluşan algoritmalara da sahip olacaklar. 

Bağlantılı Arabalar Yollara Çıkmaya Hazırlanıyor

Ford'un Sync 3 Bağlantılı Arabalar Platformuna Escape ve Fiesta Katılıyor

YORUMLAR