'.tr' Uzantısından Elde Edilen Gelir 8,5 Milyon Lirayı Aştı

'.tr' Uzantısından Elde Edilen Gelir 8,5 Milyon Lirayı Aştı

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından verilen “.tr” uzantısına sahip Türkiye’de 380 binin üzerinde internet sitesinden elde edilen gelirin yıllık 8,5 milyon liradan fazla olduğu belirlendi. Bu veriler “.tr” alan adlarının pazar büyüklüğünü gözler önüne serdi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ) tarafından derlenen verilere göre Türkiye’de faaliyet gösteren “.tr” uzantılı internet sitesi sayısı 382 bin 257 iken, bu alan adları için yıllık 5 ila 25 lira arasında ödeme alınıyor. “.tr” uzantılı internet sitelerinin yüzde 79,4 gibi büyük bir çoğunluğunu “com.tr” uzantısı oluştururken yüzde 5,5’i “gen.tr”, yüzde 3,5’i “gov.tr” ve yüzde 2,7’si de “org.tr” şeklinde dağılım gösterdi. Tüm bu alan adlarından elde edilen toplam gelirin ise yıllık 8 milyon 510 bin 255 lira olduğu saptandı. Ayrıca en çok tercih edilen “com.tr” uzantısı için yıllık 25 lira ve 5 yıl için 100 lira ödeme alındığı belirlendi.

ODTÜ Bilgi İşlem Daire Başkanlığı tarafından düzenlenen “.tr” alan adıyla ilgili işlemler ve prosedürler için yetki sahibi kurum hala ODTÜ. 2012 yılında Ulaştırma Bakanlığı’na bağlı İnternet Kurulu’nun feshedilmesine rağmen ODTÜ, bu yetkiyi bugün de elinde bulunduruyor.

İnternet Servis Sağlayıcılarının Kotalı Yeni Tarifeleri Ortaya Çıktı

Bakanlık, Torrent ve İnternet Yavaşlatma ile İlgili Yasa Tasarısını Hazırladı

YORUMLAR