Trafikte Bundan Sonra Ses Radarları İle Ceza Kesilecek

Trafikte durduk yere çok ciddi sesler çıkaran ve toplumu rahatsız eden kişilerle mutlaka karşılaşmışsınızdır. Her ne kadar bunlar için şu anda herhangi bir cezai yaptırım bulunmasa bile Fransa ilk adımı atmaya hazırlanıyor. İşte haberimizin detayları.

Kaldırımda ilerlerken aniden gelen sert bir araba sesi bütün dikkatinizi alt üst edebiliyor. Ayrıca bu durum çevrede büyük bir gürültü kirliliğinin oluşmasına da neden oluyor. Fransa'nın başkenti olan Paris şehrinde yeni bir uygulama ile bunun önüne geçilmeye çalışılacak.

Ses radarları kalabalık yerlere bırakılacak

Henüz deneme aşamasında olan ses radarları toplumun çok yoğun bulunduğu yerlere bırakılacak. Bu sayede sesin rahatsız edici olduğu noktalarda bu radarın devreye girmesi sağlanabilecek.

Herhangi bir araç toplum içerisinde kendisine verilen sınırdan çok daha fazla ses çıkarırsa bu radarlar otomatik olarak aracı tespit edecek ve ona ceza kesecek. Aslında işin en ilginç yanı da tam olarak bu radarlar. Ceza kesileceği için araçların daha sessiz olma ihtimalinin artacağı da tahmin ediliyor. Ayrıca ceza miktarı çıkarılan sese göre değişecek gibi görünüyor.

Peki sizce böyle bir ceza sisteminin Türkiye'ye gelmesi nasıl bir etki oluşturur. Fikirlerinizi yorumlar bölümünden bizlere aktarabilirsiniz.