Trafikte Gereksiz Korna Çalanlar Yandı!

Çin gereksiz korna kamerası

Çin’in başkenti Pekin’de devreye giren yeni sistemle birlikte gereksiz korna çaldığı tespit edilen sürücülere ceza kesilmeye başlandı.

Şehrin birçok noktasına yerleştirilen akustik kameralı trafik izleme sistemiyle birlikte gürültü kirliliğinin önüne geçilmeye çalışılacağı söylendi. 

Çin Halk Cumhuriyeti’nin başkenti olmasının yanı sıra ülkenin en büyük ikinci şehri olan Pekin, hava ve gürültü kirliliğiyle birçok kez haberlere konu olmuştu. Gürültü kirliliğinin önüne geçmek adına çeşitli önlemler almaya başlayan yetkililer, akustik kamera sistemi fikrini faaliyete geçirdiler. Şehrin çeşitli noktalarına yerleştirilen ses algılayabilen kameralarla birlikte bütün trafiği izlemeye başlayan emniyet güçleri, yeni sistemle birlikte korna çalan arabaları anında görmeye başladılar.

Yetkililer, 32 farklı mikrofon ile donatılan kameraların anlık olarak kaydettiği görüntülerin, gün sonunda tekrar incelendiğini ve gereksiz kornaların tespit edildiğini söylediler. Polis memurlarının görüntüleri analiz ederek kornanın gerekli olup olmadığına karar verdikleri ve kornanın gereksiz olduğu durumlarda sürücüye ceza gönderildiği belirtildi.

Çin korna kamera

Pekin’in birçok bölgesinde hâlihazırda korna çalmanın yasak olduğunu söyleyen hükümet yetkilileri, bugüne kadar yasanın tam anlamıyla uygulanamadığını vurguladılar. Yeni akustik kamera sistemiyle birlikte yasanın tam anlamıyla uygulanmaya başlandığı, yasaya uymayan ya da gereksiz korna çalan sürücülerin 16 dolar para cezasına çarptırıldığı kaydedildi.