Truecaller'ın Günlük Aktif Kullanıcı Sayısı 100 Milyona Ulaştı

Truecaller'ın Günlük Aktif Kullanıcı Sayısı 100 Milyona Ulaştı

Dünyanın en popüler rehber uygulamalarından bir tanesi olan Truecaller'ın, günlük aktif kullanıcı sayısı 100 milyona ulaştı. Rehberinizde olmayan bir numara sizi aradığında numaranın kime ait olduğunu gösteren uygulama, kullanıcıların bilgilerini izinsiz topladığı gerekçesiyle geçtiğimiz hafta Türkiye'deki Google Play Store ve App Store'dan kaldırılmıştı.

İlk olarak 2009 yılında yalnızca BlackBerry cihazları için piyasaya sürülen, daha sonra iOS ve Android ekosistemine de açılan Truecaller, 100 milyon günlük aktif kullanıcıya ulaşarak çok önemli bir kilometre taşını tamamladı.

truecaller 100 milyon

Arayan kimliğini gösterme ve spam numaraları otomatik engelleme hizmeti olarak başlamasına rağmen, birkaç yıl içinde arama, mesajlaşma ve ödeme hizmetleriyle tam teşekkürlü bir iletişim platformuna evrilen uygulama, aralarında Türkiye'nin de olduğu bazı ülkelerde kullanıcıların bilgilerini izinsiz toplamakla suçlanmıştı.

Sahip olduğu veri tabanıyla alanında en gelişmiş rehber uygulamalarından bir tanesi olan Truecaller, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından yapılan değerlendirmeler sonucunda yayından kaldırılarak, GetContact ile aynı kaderi paylaşmıştı.

Truecaller, her ne kadar bazı pazarlarda engellenmiş olsa da, global anlamda popülerliğini artırmaya devam ediyor. Truecaller kurucu ortağı ve CEO'su Alan Mamedi, geçen yıl uygulama üzerinden 500 milyondan fazla çağrı yapıldığını söyledi. 

Dünya çapında 250 milyonun üzerinde kullanıcı tabanına sahip olduklarını söyleyen Mamedi, "Gelişmekte olan pazarlarda, akıllı telefonların insanların günlük yaşamlarındaki önemini görüyoruz. Bu, onların internete açılan ana kapısı. Truecaller, telefonunuzdaki bir uygulamadan daha fazlası ve öyle olmaya devam edecek" dedi.

Truecaller, bu yılın başlarında  kullanıcıların SIM kartlarını değiştirirken veya cihazlarını sıfırlarken, arama kayıtlarını ve iletişim verilerini korumalarını sağlayan bir yedekleme özelliği açıklamıştı. 

YORUMLAR