Trump Apple'dan Suçluların Telefon Şifrelerini Kırmasını İstedi

tim cook, donald trump

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump, FBI ve Apple arasında uzun süredir devam eden şifreleme tartışmasına dahil oldu. Trump, Apple'dan suçlulara ait telefonların şifrelerini kırmasını isteyen bir tweet attı.

Apple ve ABD güvenlik kurumları arasında çok uzun süredir şifreleme tartışması sürüyordu. Bütün tartışma ise FBI'ın iPhone modellerinin şifrelerini kıramaması ile başlamıştı. 

Apple tarafından geçtiğimiz yıllarda piyasaya sürülen yeni bir şifreleme yöntemi sonrasında, ekran kilidinin açılması için 6 haneli bir kodun girilmesi gerekiyordu. Bu kilidin kripto sistemleri ise her telefona özel oluyor ve telefonun içerisinde saklanıyordu.

Eğer herhangi bir telefon kapalı şekilde ele geçerse, önce bu şifreyi girmek gerektiğinden, şifrenin kırılması gerekiyordu.

FBI bugüne kadar birkaç şifreyi kırmayı başarsa da bazı şifrelere bir türlü ulaşamamıştı. Apple ise olayın ne olduğuna bakmaksızın devlet kurumlarına şifreleri nasıl kıracaklarını göstermiyor ya da gidip şifreleri kırmıyordu.

Bu işlemi birkez yaptığında bütün kullanıcıların şifrelerinin tehlikeye gireceğini düşünen Apple, bütün baskılara rağmen geri adım atmıyordu.

Son olarak Florida'da eğitim gören Suudi bir teğmenin eğitim aldığı askeri üsse saldırı düzenlemesi sonrasında kullandığı iPhone modelinin şifresini kıramayan FBI, yine Apple'a baskı yapmaya başlamıştı.

trump apple şifresi

Trump şifre kavgasına dahil oldu

Amerika Birleşik Devletleri Başkanı Donald Trump ise resmi Twitter adresi üzerinden şifre tartışmasına dahil oldu. Apple'ın şifrelerin kırılmasına yardım etmesi gerektiğini söyleyen devlet başkanı, bir tür uyarı yayınladı.

Donald Trump tarafından gönderilen tweet ise şöyle diyordu: "Apple'a başta TİCARET olmak üzere birçok farklı konuda yardım ediyoruz; ancak onlar katillerin, uyuşturucu satıcılarının ve diğer şiddet suçlularının telefonlarını kırmayı reddediyorlar. Onların bir adım atıp ülkemize yardım etmeye başlaması lazım. ŞİMDİ! AMERİKA'YI TEKRAR MUHTEŞEM YAPIN."

Apple ise konu hakkında daha önce yaptığı açıklamada FBI'ın mühendislik ekibine katkı yapmayı sürdürdüklerini ve ellerinden gelen bütün yardımı yaptıklarını dile getirmişti. Kullanıcı güvenliğini ön plana koyarak yardımlarını sürdüreceğini dile getiren Apple, şifrelerin nasıl kırılacağını ise direkt olarak göstermeyeceklerini, daha doğrusu kendilerinin de bilmediğini aktarmıştı.

YORUMLAR