Trump’ın Twitter Sevdası Gizli Operasyon Timini İfşa Etti!

Trump’ın Twitter Sevdası Gizli Operasyon Timini İfşa Etti!

Twitter’da yaptığı açıklamalarda her daim gündem olmayı başaran ABD Başkanı Donald Trump, Irak ziyareti sırasında kendisiyle fotoğraf çektiren Amerikan askerlerinin videosunu sosyal medyada paylaşarak, gizli operasyon timini ifşa etmekle eleştiriliyor.

Irak’ta görev yapan Amerikan askerlerine sürpriz bir Noel ziyaretinde bulunan Trump, çok ilginç bir tartışmanın ortasında kaldı. ABD Başkanı’nın Twitter hesabından yayınladığı videodaki askerlerin, ABD Donanması Özel Kuvvetleri Navy SEAL’s üyesi oldukları ortaya çıktı.

 

 

Anti-terörizm, direkt saldırı ve özel keşif görevlerinde kullanılan Navy SEAL’s, 8 gruptan oluşuyor. Navy SEAL olabilmek için yapılan testlere katılanların yüzde 77'si bu testler sonunda eleniyor. Daha sonra Navy SEAL olmaya hak kazananlara 11 ay süren ağır bir eğitim veriliyor.

Sosyal medyadan paylaştığı fotoğraf ile bu birimdeki askerlerin kimliklerini açık etmekle suçlanan Trump, Amerikan kamuoyunda büyük bir tartışmaya yol açtı.

navy seal trump

Konuya ilişkin değerlendirmelerde bulunan ABD Donanması'nın Irak'ta görev yapmış eski istihbarat uzmanı Malcolm Nance, videodaki askerlerin esir düşme, propaganda malzemesi haline gelme ve kimliklerini inkar edememe riskiyle karşı karşıya kaldıklarını söyledi. 

"Özel operasyonlara müdahil personelin konuşlandıkları yerler, gerçek isimleri, kimlikleri ve yüzleri savaş alanlarında çok gizli tutulan bir sırdır” diyen Nance,  askerlerin düşmana karşı kim olduklarını ve ne yaptıklarını inkar etme imkanının ortadan kalktığını belirtti.

Bir Pentagon yetkilisi ise özel kuvvetler askerlerinin yüzleri bulanık hale getirmeden ya da kapatmak videolarının yayınlanmasının alışılmadık bir uygulama olduğunu söyledi.