Trump'ın Yeni Gümrük Vergisi Apple'ı Üzecek Gibi

iPhone X iCloud

ABD Başkanı Donald Trump tarafından yapılan yeni açıklamalar, Çin'de üretilen iPhone gibi akıllı telefonlara ve dizüstü bilgisayarlara yüzde 10 ek gümrük vergisi getirilebileceğini işaret ediyor. Apple'ın Ekim ayından bugüne hisselerinin beşte biri tükendi.

Bloomberg HT'de yer alan habere göre, " Şirket halihazırda tahminlerini düşüren tedarikçilerle karşı karşıya ve bu durum Eylül ayında piyasaya sürülen yeni iPhone modellerinin beklendiği kadar satılmadığını işaret ediyor. Trump'ın Pazartesi günü Wall Street Journal'a yaptığı değerlendirmede; Apple imzalı ürünlerin Çin'e uygulanacak diğer bir tarife dalgasında yer alabileceğine ilişkin yorumları, şirket CEO'su Tim Cook için diğer bir darbeyi oluşturuyor.

Açıklamadan Sonra Apple Hisseleri Düşüşe Geçti

ABD Başkanı Donald Trump'ın yaptığı açıklamalarda "Belki vergi oranının ne olacağına bağlı demek istediğim oranı, yüzde 10 yapabilirim ve halk bunu çok kolaylıkla kaldırabilir." diye konuştu. Bu konuşma sonrası Apple hisse senetleri, Pazartesi günü kapanış sonrası işlemlerde %1.6 düştü. Gelecek günlerde vergi gelecek mi gelmeyecek mi yada ne gibi gelişmeler olacak henüz bilinmiyor.

Bilinen tek bir şey varsa o da böyle bir vergilendirme sonrasında Apple'ın işlerinin çok daha zora gireceği. Çünkü bilindiği üzere Donald Trump uzun süredir Amerika menşeli firmaların üretimlerini kendi ülkelerinde yapmalarını teşvik etmeye çalışıyor ve bunun için uygun ortamı yaratmaya uğraşıyor. Gelin görün ki bu noktada büyük firmaların çoğu bu teklife yanaşmadığı gibi üretim için farklı ülkelerde fabrikalar kurmaya devam ediyor. Hal böyle olunca da ucuz işçilik ve düşük maliyetler nedeniyle üretimini Çin tarafında gerçekleştiren Apple'da ek vergilerle karşı karşıya kalmış olacak.

Böyle bir durumda Apple sizce nasıl bir yol izler? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!