Trump'tan Apple'a Çağrı: "Ürünlerinizi Çin'de Değil, ABD'de Üretin"

Yaptığı çıkışlar ile her zaman gündem olmayı başaran ABD Başkanı D. Trump şimdi de Apple'a bir çağrıda bulundu. Trump, Twitter'dan yaptığı açıklamada Apple'ın Çin'deki fabrikalarını kapatıp ABD'ye yönelmesinin doğru olacağını söyledi.

Çin'den gelen ürünlere ek vergi tarifeleri ekleyebileceklerini ve bundan dolayı da Çin'de üretilen Apple ürünlerinin fiyat artışı yaşayabileceğini dile getiren Trump, Apple'ın ABD fabrikalarına yönelmesini istiyor. Apple için “Şimdi yeni santrallerin inşasına başlayın, bu heyecan verici." şeklinde bir ifade kullanan Başkan, Çin pazarından kurtulmayı hedefliyor.

Ayrıca ABD içerisinde üretilen ürünlerden vergi almayabileceğini de dile getiren Trump, Apple'a "vergi teşvikinin olacağı kolay bir çözüm var. Ürünlerinizi Çin yerine Amerika Birleşik Devletleri'nde üretin." açıklamasını yaparak çağrıda bulundu. Ancak Çin'den gelen ürünlere eklenecek vergi tarifesinin doğru olmadığını söyleyen Apple ise ürünlerinin maliyetinin artacağını düşünüyor.

Geçtiğimiz ay itibarıyla 1 trilyon dolar değere ulaşan ve dünyada bir ilki başaran Apple'ın en büyük kaynakları Çin pazarında. Bu anlamda buradaki fabrikaları bırakıp tüm ürünlerini ABD içerisinde üretemeyeceğini düşünen şirket, hiç şüphesiz Çin ve ABD arasındaki ekonomik savaşın içerisinde kaldı. Bakalım Apple, Trump'ın çağrısına kulak verecek mi yoksa ürünlerini Çin'de yapmaya devam edip vergi tarifesini yaşayacak mı?

YORUMLAR