TÜBİTAK 2018 Ödül Sonuçları Açıklandı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Yönetim Kurulu tarafından dağıtılan 2018 ödül sahipleri belli oldu. Bu yıl 3 kişi bilim, 3 kişi özel ve 12 kişiye teşvik ödülü verildi.

"Bilim, Özel ve Teşvik Ödülleri" kapsamında her yıl çeşitli alanlarda ödüller dağıtan TÜBİTAK, 2018 yılına ilişkin ödül sahiplerini açıkladı. TÜBİTAK'ın internet sitesinden yapılan duyuru kapsamında bilimsel ve teknolojik alanlarda araştırma ve geliştirme faaliyetlerini desteklemek, araştırmacıların yetiştirilmeleri ve geliştirilmeleri için olanaklar sağlamak hedefleniyor.

Bilim ödülü kapsamında Türkiye'de yaptığı çalışmalarla bilime uluslararası düzeyde katkılarda bulunmuş hayattaki bilim insanlarına 75 bin lira veriliyorken, aynı zamanda 75 bin lira araştırma desteği de sunuluyor. Teşvik Ödülü çerçevesinde ise 30 bin liralık ödül dağıtılıyor.

TÜBİTAK 2018 Ödüllerini Kazananlar

  • Bilim Ödülleri Kategorisi: Mühendislik bilimleri alanında Prof. Dr. Mustafa Erdik ve Prof. Dr. Cengiz Kahraman, sağlık bilimleri alanında Prof. Dr. Ertuğrul Kılıç.
  • Özel Ödül Kategorisi: Temel bilimler alanında Prof. Dr. Mehmet Acet, mühendislik bilimleri alanında Prof. Dr. Tanju Karanfil ve sağlık bilimleri alanında Prof. Dr. Ömer Küçük.
  • Teşvik Ödülü Kategorisi: Temel bilimler alanında Prof. Dr. Veysi Erkcan Özcan, Doç. Dr. Mustafa Emrullahoğlu, Doç. Dr. İmren Hatay Patır, Doç. Dr. Hasan Şahin ve Doç. Dr. Mehmet Zahmakıran, mühendislik bilimleri alanında Doç. Dr. Nadir Dizge, Doç. Dr. Engin Durgun ve Dr. Sedat Nizamoğlu, sosyal bilimler alanında Prof. Dr. Mustafa Sami Topçu, Doç. Dr. Cengiz Erişen, Doç. Dr. Eren İnci ve Dr. Ahmet Şensoy.