TÜBİTAK, Gençlere 30 Milyon Lira Hibe Verecek

TÜBİTAK, Gençlere 30 Milyon Lira Hibe Verecek

TÜBİTAK tarafından bir süredir düzenlenen destek programının yenisi Bireysel Genç Girişim Programı 2017 kapsamında, gençlere 30 milyon liralık bütçe ayrıldığı ve bu bütçenin hibe edileceği açıklandı. 

İlk olarak 2012 yılında başlatılan Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumunun (TÜBİTAK) tarafından düzenleniyor ve yıl içerisinde farklı dönemlerde açılarak, farklı iş alanlarında girişim yapmak isteyen gençlerin desteklenmesi amaçlanıyor. Bireysel Genç Girişim (BiGG) Programı 2017 Çağrısı 1. Dönem Sonuçları için bir açıklama da yayınlayan TÜBİTAK, "Teknogirişim Sermayesi Desteği" ile birleştirilen programın 1. aşamasında, TÜBİTAK tarafından desteklenen 20 uygulayıcı kuruluş, girişimcilere eğitim, mentorluk, kuluçka, işbirliği ağlarının kullanımı ve müşteri doğrulama desteklerini içerecek şekilde hızlandırıcı hizmeti sağlanacağını da duyurdu. 

Konu hakkında bir açıklama yapan TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif ErginBireysel Genç Girişim Programının 2. aşamasında TÜBİTAK tarafından başarılı bulunan girişimcilere, 150 bin liraya kadar sermaye desteği sağlanacağına ve isteyen her girişimciye iş rehberi atanacağına dikkati çekerek, "Bireysel Genç Girişim Programı desteği alan üstün başarılı girişimcilerin, Türkiye ve İngiltere'nin birlikte yürüttüğü 'Katip Çelebi-Newton Fonu' çerçevesinde, İngiltere'de İnovasyonun Liderleri Burs (Leaders in Innovation Fellowships) Programından faydalanmaları da sağlanıyor." şeklinde konuştu.

Bireysel Genç Girişim Programı 2017 yılı çağrısı 1. dönemine 20 uygulayıcı kuruluş aracılığıyla, 3 bin 327 girişimci iş fikri başvurusu yapıldığını bildiren Ergin, bunlardan bin 457 girişimcinin 1. aşama desteği almaya uygun görüldüğünü belirtti. Uygulayıcı kuruluşların 1. aşama desteği alan girişimcilerden 320'sinin 2. aşamaya başvurmasını onayladığını kaydeden Ergin, bunlarda da 312'sinin başvuru şartlarına uygun bulunarak panel değerlendirmesine kabul edildiğini aktardı.

Bireysel Genç Girişim Programı 2017 yılı 2. dönemi başvurularının, "bigg.tubitak.gov.tr" uzantılı internet sitesinde duyurulan 20 uygulayıcı kuruluş tarafından 1-15 Ağustos'ta alındığına değinen Ergin, iş planı başvurularının ise 16-29 Ağustos'ta toplanacağını dile getirdi. TÜBİTAK tarafından eylül-kasımda yapılacak 2. aşama değerlendirme sonuçlarının 30 Kasım'da açıklanacağını da belirten TÜBİTAK Başkanı sözlerine şöyle devam etti: "Programın 2017 yılı 2. döneminde, 4 binin üzerinde iş fikri ve 400'ün üzerinde iş planı başvurusu bekliyoruz. Bireysel Genç Girişim Programı 2017 yılı 1. ve 2. dönemi kapsamında, Türkiye'de girişimciliğe yönelik TÜBİTAK tarihinin en yüksek hibe desteğini veriyoruz. Bu noktada genç ve yenilikçi girişimcilerimizden temennimiz, özellikle savunma, enerji ve biyoteknoloji gibi alanlarda dışa bağımlılığımızı azaltacak katma değeri yüksek projeleri hayata geçirmeleri. TÜBİTAK olarak, kamu kaynaklarının etkin olarak kullanılacağı bu programda, Türkiye'yi daha ileriye taşıyacak projelerin desteklenmesi için çalışıyoruz."

TÜBİTAK ve CERN İşbirliği Anlaşması İmzaladı

TÜBİTAK'ın Yazılım Geliştirmedeki Başarısı Belgeyle İspatlandı

TÜBİTAK Yarışmasında Lise Öğrencilerinden Müthiş Projeler

YORUMLAR