TÜBİTAK'ın Geliştirdiği E-Posta Sistemi NATO'da Kullanılabilir

TÜBİTAK STM eposta

TÜBİTAK BİLGEM tarafından geliştirilen ve uzun süredir kurum içerisinde kullanılan elektronik posta sistemi KurumNet için ilk önemli adım savunma sanayi şirketi STM ile yapılan anlaşmayla atılmıştı. Şimdiyse e-posta sisteminin NATO ihalesine girmeye hazırlandığı duyuruldu.

TÜBİTAK BİLGEM’in askeri ihtiyaçların karşılanması ve güvenli milli bir sistemin oluşması amacıyla 15 yıl önce geliştirmeye başladığı milli e-posta sistemi KurumNet, NATO’nun askeri mesajlaşma ihtiyacını karşılamak üzere açtığı ihalede son aşamaya kaldı. Ana yüklenici olarak ihaleye giren Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ (STM), teklifini bu hafta NATO’ya sunmaya hazırlanırken, ihalenin kazanılması durumunda NATO’nun askeri mesajlaşma sistemini STM ve TÜBİTAK BİLGEM birlikte kurulacağı aktarıldı.

Hürriyet tarafından haberleştirilen detaylarda, TÜBİTAK tarafından geliştirilmeye devam edilen ve 2017 yılında kurum içerisinde yaklaşık 2 bin çalışan tarafından başarılı şekilde kullanılan KurumNet sisteminin, yüzde 100 milli haberleşme sistemlerinin önemli ayaklarından biri olduğu ifade edildi.

Henüz ihale şartlarının ve bedelinin belli olmadığı aktarılırken, ihalenin STM ve TÜBİTAK ortaklığında kalması durumunda NATO’nun kritik mesajlaşmalarının KurumNet üzerinden yapılabileceği, bütün mesajların Türkiye’ye emanet olacağı söylenenler arasında yer aldı.

Türkiye Bilişim Derneği’nin Antalya’da düzenlediği Kamu-BİB Toplantısı, BİMY’25 seminerinde sunum yapan TÜBİTAK BİLGEM yetkilileri de sistemle ilgili şu bilgileri verdi: “Sıkılaştırılmış hat güvenliği protokolüyle mesajlar uçtan uca şifrelenirken, ayrıca hat da şifreleniyor. Böylece mesajların üçüncü bir kişi tarafından görülmesinin önüne geçiliyor. Dünyadaki tüm sistemlerle uyumlu olan milli e-posta sistemi, Türkiye’nin ilk milli işletim sistemi olan PARDUS’la da uyumlu bir şekilde çalışabiliyor. Sistemin güvenlik düzeyleri kurumların talebine göre esnetilip sıkılaştırılırken, sunucular da yine kurumların isteğine göre ya TÜBİTAK BİLGEM bünyesinde barındırılıyor, ya da kurum TÜBİTAK’tan bağımsız bir şekilde kendi sunucusuyla çalışabiliyor.”