TÜBİTAK Sudan'da Metroloji Laboratuvarları Kuracak

TÜBİTAK Sudan'da Metroloji Laboratuvarları Kuracak

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK), Sudan’da sıcaklık, nem ve medikal ölçümleri kapsayan metroloji laboratuvarları kuracak. TÜBİTAK Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, toplam değeri 1.1 milyon dolar olan laboratuvar projelerinin kurum bünyesindeki Ulusal Metroloji Enstitüsü (UME) tarafından uygulamaya geçirileceğini açıkladı.

Sudan’da kurulacak olan metroloji laboratuvarlarının bir işbirliği projesi olduğunu belirten Ergin, projenin Sudan Standartlar ve Metroloji Organizasyonu ile ortaklaşa yürütüleceğini aktardı. Sıcaklık, nem ve medikal ölçümlerin yapılacağı laboratuvarları kapsayan işbirliği projesinin toplam değerinin ise 1 milyon 135 bin dolar olduğu belirtildi.

Sudan gibi gelişmekte olan ülkelerle ortak yürütülen projelerin bu ülkelerle işbirliği açısından önemli olduğuna değinen Ergin, "Sudan'da nem alanında 1. ve 2. seviye çiğ noktası ölçer ve bağıl nem ölçerlerin kalibrasyonlarına imkan verecek altyapıya yönelik laboratuvarın 24 ayda tamamlanması planlanıyor. SSMO, proje tamamlandığında eksi 10 ile 70 derece sıcaklık, yüzde 10 ile yüzde 95 bağıl nem aralığında, higrometrelerin (nem ölçer) ve hava sıcaklık ölçerlerin kalibrasyonlarını düşük belirsizlikle gerçekleştirme kapasitesine ulaşacak." dedi. Sıcaklık ölçüm laboratuvarı tamamlandığında eksi 40 ila 550 derece arası sıcaklık ölçümünün yapılabileceği öngörülüyor.

Sudan’da laboratuvarların kurulum ve altyapı çalışmalarının tamamlanmasının ardından Sudan Standartlar ve Metroloji Organizasyonu’ndan araştırmacılara TÜBİTAK görevlileri Türkiye’de ve Sudan’da eğitim ve danışmanlık hizmeti verecek.

TÜBİTAK, Gençlere 30 Milyon Lira Hibe Verecek

Türkiye'nin İlk Gül Toplama Robotu Geliştirildi

YORUMLAR