TÜBİTAK ve CERN İşbirliği Anlaşması İmzaladı

TÜBİTAK ve CERN İşbirliği Anlaşması İmzaladı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ile Avrupa Nükleer Araştırma Merkezi (CERN) “Çerçeve İşbirliği Anlaşması” kapsamında güçlerini birleştirdi. İmzalanan işbirliği anlaşmasıyla kurumlar arasındaki ilişkilerin güçlendirilmesinin yanı sıra TÜBİTAK’ın CERN’in sahip olduğu imkanlardan daha geniş çaplı yararlanabilmesi amaçlanıyor.

Dünyanın en büyük parçacık fiziği araştırma laboratuvarı olarak İsviçre’nin Cenevre kentinde kurulan CERN ile imzalanan anlaşmanın öncesinde, TÜBİTAK Başkan Yardımcısı Dr. Orkun Hasekioğlu oluşturduğu heyetle birlikte CERN’i ziyaret etti.

İki kurum arasındaki olası işbirliği alanları değerlendirilirken, Hasekioğlu liderliğindeki heyet maddenin temel yapısı ve temel kuvvetlerin araştırıldığı ve 35 farklı ülkeden fizikçilerin göre aldığı ATLAS Deneyi hakkında bilgi aldı. Ayrıca heyet, CERN’de tasarlanan parçacık fiziği dedektörünü de inceledi.

Olası işbirliği alanları kapsamında altyapı ve işgücü imkanları hakkında görüşmeler yürütülürken Türkiye’nin kendi bölgesinde bir teknoloji lideri haline gelebilmesi için atılabilecek adımlar ele alındı. CERN’deki Türk öğrenci ve araştırmacı sayısının artırılması adına destek programları gündeme gelirken görüşmelerin sonucunda iki taraf arasında “Çerçeve İşbirliği Anlaşması” imzalandı. Bu kapsamda TÜBİTAK’ın CERN imkanlarından daha fazla yararlanması öngörülürken iki kurum da stratejik hedefleri doğrultusunda artık birlikte çalışacak.

Türksat 6A, Yerli Kaynaklarla Geliştirilen İlk Haberleşme Uydusu Olacak

TÜBİTAK'ın Yazılım Geliştirmedeki Başarısı Belgeyle İspatlandı

YORUMLAR