TÜBİTAK'ın Yazılım Geliştirmedeki Başarısı Belgeyle İspatlandı

TÜBİTAK'ın Yazılım Geliştirmedeki Başarısı Belgeyle İspatlandı

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) Başkanı Prof. Dr. Arif Ergin, Bilgi Güvenliği İleri Teknolojiler Araştırma Merkezi (BİLGEM) Yazılım Teknolojileri Enstitüsü’nün (YTE) yazılım geliştirme konusundaki başarısının Carnegie Mellon Üniversitesi Yazılım Mühendisliği Enstitüsü tarafından belgelendiğini açıkladı.

TÜBİTAK BİLGEM YTE tarafından Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda düzenlenen “Yazılımda Yüksek Olgunluk” etkinliğine katılan Ergin, ABD’nin Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından arz edilen belgeyi burada açıklarken, yazılım geliştirme alanında Türkiye’nin geldiği noktayı değerlendirdi.

Kurumların yazılım geliştirmedeki olgunluğunun 1986 yılında Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından geliştirilen “Entegre Yetenek Olgunluk Modeli” (CMMI) üzerinden ölçüldüğünü ileten Ergin, Amerikan Savunma Bakanlığı’nın isteğiyle geliştirilen bu model ile kurumların yazılım planlama, geliştirme ve yapılandırma süreçlerinin değerlendirmeye alındığını söyledi. Yazılım tedarik projelerinde küresel bir başarısızlık olduğunu da anlatan Ergin, dünyada bu projelerin başarısızlık oranının yüzde 60’ın üzerinde olduğunu belirtti. Başarısızlık oranı Türkiye’de ise yüzde 76 civarlarında.

Carnegie Mellon Üniversitesi tarafından sağlanan CMMI 5 sertifikasının özel sektörden ziyade kamu kurumlarınca hak edilmesinin önemli olduğunu vurgulayan Ergin dünya çapında 500 kuruluşun bu belgeye sahip olduğunu aktardı. Son olarak Ergin, başarının belgelenmesinin verdiği güvenle Türkiye’nin daha güçlü adımlar atacağını belirtti.

Microsoft En İyi Yazılımcı Ödüllü Neval, Stanford’a Kabul Oldu

BTK, WhatsApp Sıkıntısı ile İlgili 'Bu Tür Yazılımlara Güven Olmaz' Dedi

YORUMLAR