Tüketiciler Lenovo'yu Cezalandırmak İçin Bir Araya Gelecekler

Tüketiciler Lenovo'yu Cezalandırmak İçin Bir Araya Gelecekler

Lenovo'nun ürettiği diz üstü ve tabletlerde Superfish reklam (adware) yazılımına rastlandığı haberini sizlerle paylaştık. Bu durum üzerine Lenovo önlem aldığını ve yazılımı artık kullanmadığını açıklamıştı. Ancak durum Lenovo için iyiye gitmiyor. 

Lenovo'nun Yeni Ürünlerine Reklam Yazılımı Yerleştirdiği Ortaya Çıktı haberinden hemen sonra Lenovo yetkilileri artık ürünlerde böyle bir yazılım kullanmadıklarını açıkladılar. Ancak Lenovo tüketicilerinin tepkisi çığ gibi büyüyor.

Lenovo'nun kullandığı Superfish Adware isimli reklam yazılımı Internet Explorer ve Google Chrome kullanıcılarını etkiliyordu. Lenovo sözcüleri, özellikle dizüstü bilgisayarlara yerleştirdikleri kurumsal yazılımlardan Superfish'i ayıkladıklarını ifade ediyorlar. Lenovo yetkilileri, cihazları kullanırken kullanıcıya sunulan 'gizlilik ve kullanım sözleşmesi' kısmının kabul edilmemesi durumunda Superfish'in aktif olmayacağını belirten resmi bir blog’da yayınlamışlardı. Artan tepkilerden dolayı, Lenovo'nun teknoloji departmanı sözcüsü de güvenlik açığından dolayı bir özür bülteni yaynladı ve 'güvenliği ihlal' ettiklerini açıkça kabul etmek zorunda kaldı.

Ancak ne yaparlarsa yapsınlar Lenovo’ya olan tepki şirketin geleceğini etkileyecek kadar sıkıntı yaratmış durumda. Özellikle kişisel banka ve benzer şifreleme işlemleri için Lenovo kullanan çoğunluk Lenovo’yu dava etmek için internet üzerinden güç birliği yapmaya başladılar.

Lenovo’nun kullandığı Superfish isimli reklam yazılımı yazılımı özellikle Wi-Fi alanlarda cihazları açık saldırılara tamamen maruz bırakıyor ve özel verilerin ele geçirilmesine olanak tanıyor. 

Lenovo'nun Yeni Ürünlerine Reklam Yazılımı Yerleştirdiği Ortaya Çıktı

YORUMLAR