Tüketiciler, Sosyal Medya Üzerinden Yapılan Satışlardan Şikayetçi

Tüketiciler, Sosyal Medya Üzerinden Yapılan Satışlardan Şikayetçi

Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, son dönemde internet üzerinden yapılan alışverişlerle ilgili çok sayıda şikayet aldıklarını söyledi. Şahin, şikayetlerin büyük bölümünün Facebook, Instagram ve Twitter üzerinden yapılan satışlar hakkında olduğunu vurguladı.

AA muhabirine konuşan Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Mahmut Şahin, uzaktan satışın sosyal medya ve çeşitli platformlarda sıkça yapıldığını belirtirken, internet tabanlı alışverişlerle ilgili kullanıcı şikayetlerinin arttığına dikkat çekti. 

Günümüzde en çok şikayeti sosyal medya platformlarından, uzaktan satışlar konusunda aldıklarını söyleyen Şahin, “Şikayetlerin neredeyse 3'te 2'si Facebook, Instagram ve Twitter'dan yapılan satışlardan oluyor. Türkiye'de de maalesef gerek hukuki gerek kültürel anlamda uzaktan satışın altyapısı oluşmadığı için ciddi sorunlar yaşanıyor. Aldığımız üründe firmanın adresi ve adı yok. Firmayı aradığımızda bir daha bulamıyoruz.”  dedi.

Tüketicilerin firmayı bulamamaları halinde parayı ödedikleri için kargoyu sorumlu tutmaları gerektiğini belirten Şahin, şikayetlere kargo şirketlerinin de dahil edilmesinin çok önemli olduğunu dile getirdi. 

Tüketiciler Uzak Dursun

Şahin, bir diğer sorunun da tüketicilerin sipariş ettikleri ürünün dışında çok farklı bir ürünle karşılaşmaları olduğunu söyledi. Henüz altyapısı hazır olmadığı için tüketicilerin uzaktan satıştan uzak durmaları gerektiğine vurgu yapan Şahin, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uzaktan satışta alışveriş yaptığımızda 14 gün içerisinde gerekçe göstermeksizin alışverişimizden vazgeçebiliriz. Bu süreyi geçirmemeliyiz ancak telefonla değil yazılı olarak, kargoyla ya da bir yazı göndererek bunu yapmalıyız. Vatandaşlarımız vazgeçme hakkını genellikle telefonla kullanıyor. Telefon bir delil değildir ancak yazıyı bir kere yazdığınızda bu delil olarak kullanılabilir. Yani vazgeçtiğimizi bu şekilde ispat etmeliyiz.”

YORUMLAR