Tüketicileri Rahatsız Eden Numarasız SMS'lere Yeni Uygulama Geliyor

Tüketicileri Rahatsız Eden Numarasız SMS'lere Yeni Uygulama Geliyor

Vatandaşların telefonlarını sürekli olarak meşgul eden dolandırıcılık amaçlı SMS'lere yeni uygulama kapıda. Yarından itibaren alfanümerik başlıklı SMS gönderimi yapan işletmelere 4 haneli kod uygulaması başlıyor.

BTK tarafından başlatılan yeni uygulama ile numarasız SMS gönderen işletmeleri tespit edebilmek için 4 haneli kod dönemine geçiliyor. Yeni uygulama ile alfanümerik başlıklı SMS gönderen işletmeler tespit edilebilecek ve usulsüzlük durumlarında cezai yaptırım daha kolay uygulanabilecek. Bu sayede Gümrük ve Ticaret Bakanlığı'nın SMS gönderen operatörü ve operatör üzerinden izinsiz mesaj gönderenleri tespit etmesi daha kolay olacak. Böylece vatandaşları rahatsız eden kumar ve yasa dışı linklere yönlendiren SMS'lerin de önüne geçilmiş olacak. 

SMS'lerin Sonuna 4 Haneli Kod Gelecek

BTK, vatandaşları kumar ve yasa dışı sitelere yönlendiren SMS'lere karşı ciddi bir tutum sergileyerek bu tür mesajların azalması için yoğun şekilde çalışmalar yapıyor. Sürekli olarak tüketicilerin şikayetlerini inceleyen ve hukiki açıdan gerekenleri yapan BTK, şikayetlerin azalması için yeni bir uygulamayı yarından itibaren başlatıyor. BTK'nın yeni uygulamasıyla reklam ve kampanya düzenleyen şirketlerin 4 haneli kodu olacak ve bu kod işletme tarafından gönderilen SMS'lerin sonunda yer alacak. Böylece mesajın hangi işletmeden geldiği belli olacak.

Yeni uygulama yarından itibaren yurt içi ve yurt dışı SMS'leri kapsayacak şekilde başlayacak ve yasadışı sitelere yönlendiren SMS'lerin sayısında bariz bir azalma olacak. 

Reklam SMS'leri Nasıl Engellenir?

YORUMLAR