Tüketicinin Onayını Almadan Mesaj Gönderene 50 Bin TL Ceza

Tüketici Onaysiz Mesaj

Elektronik ticaretin önlenmesine ilişkin uygulamaya giren yeni kanuna göre, 7 Nisan’dan itibaren artık hiçbir firma, tüketicilerinin onayını almadan tüketicilerinin cep telefonlarına ya da mail adreslerine ticari amaçlı mesajlar gönderemeyecek.

Tüketici onayını almadığı halde ticari amaçlı mesajlar gönderen şirketlere büyük yaptırımların geleceği konuşulmaya başlanmışken, bundan sonra tüketicinin onayı olmadan gönderilen elektronik postalar ve kısa mesajların 50 bin TL cezaya tabi olacağı açıklandı. 

Ticari SMS ceza

Bursa Tüketiciler Derneği Başkanı Sıtkı Yılmaz, bu kanunla birlikte artık cep telefonları ve internet üzerinden gelen onaysız mesaj ve maillerin yasaklandığını belirterek, "7 Nisan itibariyle hiçbir ticari mesaj artık tüketicinin onayı alınmadan onların cep telefonları ve mail adreslerine gönderilemeyecek. Gönderilmesi durumunda 5 bin lira ceza verilecektir. Bu ihlalin devamı halinde 15 bin, birden fazla ticari ileti gönderilmesi durumunda da 50 bin liraya varan cezalar verilmektedir. Tüketicilerimiz bu konuda duyarlı olsun. Buna rağmen bu mesajlar gelmeye devam ederse İl Ticaret Müdürlüğü ve Gümrük ve Ticaret Bakanlığı’na şikayette bulunabilirler. Ancak mağaza ve marketlerde yapılan alışverişle ilgili borç ve tahsilat bilgilendirmesi bunun dışındadır." dedi.

Taşınmazlara yönelik bankalardan alınan kredi masraflarıyla ilgili de ciddi sorunlar olduğunu belirten Yılmaz, bu konuyu  üyelerle konuştuklarını söyledi ve şunları ekledi: "Yeni yönetmelikle tüketiciden kredi kapsamında 'kredi tahsis ücreti' adı altında binde 5 masrafın dışında ücret alınamayacaktır. Taşınmaz mallarda ekspertiz ve ipotek adına yapılan işlemlerde üçüncü şahıslara fatura edilmedikçe yine hiçbir şekilde masraf alınamaz. Tüketici kredi çektiği zaman tüketici adına açılan hesaplardan hesap işletim ücreti alınamaz. Tüketiciden ek hesap üzerinden hesap işletim ücreti alınamaz. Kredi bittikten sonra ise bu hesap otomatik olarak kapatılır."

Yılmaz, gıdalarda kullanılan mısır şurubuna da değindi ve “nişasta bazlı şeker (NŞB)”den uzak durulması gerektiği konusunda uyarılarda bulundu. Yılmaz açıklamalarında, "Tüketicilerden gıdada etiket bilgilerinde NBŞ yazılı gıda maddelerini almamalarını istiyoruz. Özellikle çocuklarımızı bu tür gıdalardan uzak tutsunlar. Uzun vadede kansere kadar yol açan hastalıklara yol açabilmektedir. Kendi paralarıyla zehir satın almalarını istemiyoruz.” ifadelerini kullandı.

YORUMLAR