Tüm Android Cihazları Etkileyen Güvenlik Açığı

Tüm Android Cihazları Etkileyen Güvenlik Açığı

Android akıllı telefon ve tabletlerde karşılaşılan güvenlik sorunlarının diğer işletim sistemlerine göre daha sık ortaya çıktığı ve zaman zaman üreticileri zor durumda bıraktığı kesin. Özellikle düşük denetimli bir işletim sistemi olmasından kaynaklanan bu sorunlardan bir tanesi daha Bluebox Security şirketi tarafından açığa çıkarıldı ve potansiyel olarak tüm cihazların yüzde 99'unu etkileyebileceği bildirildi.

Android 1.6'dan beri tam 4 yıldır varlığını sürdürdüğü belirlenen güvenlik açığı, hackerların herhangi bir uygulamanın kodlarını kriptonik imzalarını kırmadan değiştirmeden düzenleyebilmesine imkan tanıyor. Böylece herhangi bir uygulama kolayca tehlikeli bir yazılım haline getirilebiliyor.

Yapılan değişiklikleri hem Google Play hem de kullanıcı ve telefon tarafından anlaşılmasının çok zor olduğu ve hackerın değiştirerek bozduğu uygulamayı kullanarak istediği işlemi gerçekleştirebileceği ortaya konuluyor. Bunun uygulanması için tek zorluğun, kullanıcının zararlı olan yazılım güncellemesini yüklemeye ikna edilmesi olduğu belirtiliyor.

Ancak Samsung Galaxy S4 kullanıcıları için iyi haberler var. Zira Samsung yeni cihazı için hali hazırda bir yama yayınladı ve dünyadaki bu açığa karşı güvenle durabilen tek telefon Galaxy S4. Nexus cihazlar üzerinde sorunun giderilmesi için Google'ın da çalışmakta olduğu biliniyor.

Samsung Boxee'yi satın aldı

YORUMLAR