Tüm Antibiyotiklere Direnç Gösteren Süper Bakteri Keşfedildi

Tüm Antibiyotiklere Dirençli Süper Bakteri

Sonuçları Nature Microbiology dergisinde yayınlanan bir araştırmada bilim insanları, insan derisinde yaygın görülen bir bakteri türü hakkında yeni bir keşif yaptı. Söz konusu bakterinin, bilinen tüm antibiyotiklere karşı direnç geliştirdiği tespit edildi.

Avustralya'nın Melbourne Üniversitesi'nden bilim insanlarının yaptığı araştırmada, 'staphylococcus epidermidis' olarak adlandırılan bir bakterinin, farklı antibiyotik ilaçlarına karşı toplu direnç geliştiren çeşitleri olduğu keşfedildi.

Süper bakteri olarak da adlandırılan bu bakteri türünün, Avrupa’da ortaya çıktıktan sonra küresel olarak yayıldığı ifade edildi. Dr. Jean Lee, 2012 yılında Avustralya’da bir hastada görülen süper bakteri hakkında 6 yıldır çalışmalar yürütüyordu. Lee çalışmaları sonucunda süper bakterinin, 'rifampicin' ve 'vancomycin' türü antibiyotiklere dirençli olduğunu belirledi. Birbirinin alternatifi olan bu iki antibiyotik türüne karşı direnç geliştiren süper bakterinin, tedavi seçeneklerini yetersiz bıraktığına dikkat çekildi.

Süper bakterinin 10 ülkede 78 sağlık merkezinde görüldüğü ve hastane enfeksiyonlarına neden olduğu belirtildi. Ayrıca, antibiyotik direncinin bazı hallerde tedavi edilemez noktaya ulaştığı ifade edildi.

Araştırmacılar, aşırı ve kontrolsüz antibiyotik kullanımının bakterileri ilaçlara karşı giderek daha bağışıklı hale getirdiği uyarısında bulundu.

YORUMLAR