Tüm Cihazlar, Google'ın Nesnelerin İnterneti (IoT) İşletim Sistemi ile Çalışacak

Tüm Cihazlar, Google'ın Nesnelerin İnterneti (IoT) İşletim Sistemi ile Çalışacak

Nesnelerin İnterneti (IoT)kavramı henüz çok açık ve net olarak yaşama geçmiş bir oluşum değil. Ancak Google geleceğe hazır olmak adına IoT için bir işletim sistemi hazırlamaya karar verdi. 

Internet of Things (IoT) ya da Nesnelerin İnterneti, temelde günlük hayatta kullandığımız her şeyi uzaktan kontrol edebilmemizi sağlayan bir proje. Sonsuz bir açılımı var neredeyse. Yük gemilerinden, evdeki buzdolabına kadar her aracı uzaktan takip etmemizi ve kullanabilmemizi sağlayacak bir proje. 

Bugün IoT benzeri projeler günlük hayatımızda dağınık olarak bulunuyorlar. Ancak bunları kategorilerine göre hazırlanmış uygulamalarla kontrol edebiliyoruz. Uzaktan beyaz eşya kontrolleri, güvenlik sistemi kontrolleri, araba çalıştırmak ve sürebilmek aslında parça parça da olsa IoT’nin alt yapısını oluşturuyorlar. 

Bu cihazların birbirlerini görmelerini IoT sağlayacak. Google bunu kolaylaştırmak için bir işletim sistemi hazırlamaya karar verdi. Yeni kodlayacağı bu işletim sistemi tüm elektronik nesnelerin birbirleriyle iletişim halinde olmasını sağlayacak. Böylelikle PC ve akıllı telefonlarımızı kullanarak her cihazı kontrol etmemizi sağlamayı hedefliyor.

Cihazlarında buna uyum sağlayabilmeleri için belli bir zaman içinde bu işletim sistemini destekleyecek donanımlara sahip olması gerekecek. Önümüzdeki günlerde yapılacak olan Google I/O Konferansı’nda IoT hakkında da bazı açıklamalarda bulunulacak. 

İnternette Bir Dakikada Neler Oluyor?

Google İnternet Droneları Her Yere İnternet Taşımak İçin Testte

YORUMLAR