Tüm Plastik Atıkları Yok Edebilen Mutant Enzim Keşfedildi

Plastik Atıkları Yok Edebilen Mutant Enzim Keşfedildi

Bilim insanları, yanlışlıkla plastik atıkları parçalayıp tamamen yok edebilen bir mutant enzim keşfetti. Söz konusu enzim etkili sonuçlar vermesi halinde dünyadaki plastik atık sorununun çözümüne yardımcı olabilir.

İngiliz ve Amerikalı araştırmacılar, 1940'larda Japon bilim insanları tarafından keşfedilen ve insan yapımı plastikleri yiyerek sindiren bir bakteri üzerinde çalışıyordu. "Ideonella sakaiensis" adındaki bu bakteri, PET olarak bilinen polietilen tereftalat'la besleniyor. 

plastik atık

İngiltere'deki Portsmouth Üniversitesi ve Amerikan Ulusal Yenilebilir Enerji Laboratuvarı'nda yürütülen çalışmada araştırmacılar, enzimin kökenlerini test ederken bambaşka bir keşfe imza attı.

Araştırmacılar, söz konusu enzimi güneş ışığından 10 milyar kat daha parlak X-Ray ışınına bırakınca, enzimin plastikleri sindirme yeteğinin biyolojik olarak değiştiğini gözlemlediler. PETaz ismindeki bu enzim, yalnızca PET'leri değil, tüm plastikleri parçalayabiliyor. Hem de bunu sadece birkaç gün içinde yapıyor. Araştırmacılar, normal şartlarda bir plastiğin doğadan silinmesinin asırlar sürdüğünü belirtiyor.

Araştırma ekibinden Profesör John McGeehan, keşfedilen yeni enzimin dünyanın en büyük problemlerinden birisi olan plastik atıklara karşı etkin bir şekilde mücadele edebileceğini söylüyor. Mutant enzimin henüz geliştirme aşamasında olduğunu belirten McGeehan, enzimin endüstriyel ölçekte kullanılması için çalışmaların sürdüğünü ifade etti.

plastik atık enzim

Halihazırda geri dönüştürülen plastik şişeler, sadece giysi ve halı yapımında kullanılmak üzere opak fiberlere dönüştürülüyor. Yayınlanan raporlara göre, çöpe giden plastik atıkların çok az bir kısmı geri dönüşümde kullanılıyor. Öte yandan plastik şişelerin toplanması, parçalanması, yıkanması ve yeniden üretilmesi plastik şişenin etkisini sadece yüzde 10 oranında azaltıyor.

Araştırmacılar, 70 yıldan bu yana yaklaşık 9,1 milyar ton plastik üretildiğini ve dünyadaki toplam plastik atık sayısının 6,3 milyar tonu bulduğunu söylüyor. 1 litrelik plastik şişenin üretimi için 100 ml ham petrol kullanıldığını belirten araştırmacılar, gelecekte bu soruna bir çözüm bulunamaması halinde okyanusların kullanılmaz bir hale gelebileceği konusunda uyarıyor.

YORUMLAR