Tüm Windows Kullanıcılarını Etkileyen Bir Güvenlik Açığı Bulundu

Tüm Windows Kullanıcılarını Etkileyen Bir Güvenlik Açığı Bulundu

Cylance isimli bir güvenlik şirketi geçtiğimiz günlerde kritik bir güvenlik açığını yakalamayı başardı. Tüm Windows kullanıcılarını etkileyebilecek olan bu güvenlik açığı giriş bilgilerinin ele geçirilmesini mümkün kılıyor. Üstelik, bu güvenlik problemi şu an Windows 10'un teknik önizleme sürümünde bile mevcut. Şirket, yapmış olduğu açıklamada Windows bilgisayarlarında böyle bir sorunun bulunmasının önemli verilerde yapılabilecek hırsızlaka mahal verebileceğini belirtiyor. İşletim sistemlerinin zayıf olan bu noktalarına şu "Redirect to SMB" ismi veriliyor.

Redirect to SMB probleminin uzun vadede sıkıntı yaratabileceğini öngören Microsoft bu konu üzerine bir basın açıklaması yaptı. Tehditin ileri seviye problemlere neden olmayacağını belirten temsilci, bu tarz bir sorunun ortaya çıkabilmesi için çok istisna ve nadir rastlanan durumların ortaya çıkması gerektiğini vurguladı. Yeni güvenlik sistemleri hakkında da ek bilgiler sunan Microsoft, şu an için bu sorunu ortadan kaldıracak bir güncellemenin yolda olduğuna dair bilgi paylaşımında bulunmadı.

Windows kullanıcıları genel anlamda birçok güncelleme paketi ile karşılaştıklarını görüyor olacaklardır. Bu güncellemelerin ardında yatan en önemli sebep de yeni güvenlik açıklarına karşı işletim sisteminin tepki gösterebilmesi ve önlem alma yetisine sahip olması üzerine kurulu. Bu yeni güvenlik açığı ile ilgili bir güncellemenin henüz duyurulmamış olması kullanıcı tarafında bir endişe yaratabilir.

Windows Üzerindeki Verilerinizi Nasıl Koruyabilir veya Gizleyebilirsiniz?

2014 Yılının Dudak Uçuklatan Güvenlik Açıkları

Windows 8 için Pratik Güvenlik Uygulamaları

YORUMLAR