Türk Akademisyen 140 Milyon Yıllık Geni Sineğe Aktardı

sirke sineği pinar onal

The Fly ve Jurassic Park gibi Jeff Goldblum filmlerinin gerçek olamayacağını düşünüyorsanız, New York Üniversitesi ve Chicago Üniversitesinden size oldukça kötü bir haber var. Üniversite bünyesinde görev yapan bilim insanları, 140 milyon yıllık genleri kullanarak, sirke sineği yapmayı başardılar.

Sirke Sineği mutasyon

eLife isimli akademik dergide yayınlanan “Ancient mechanisms for the evolution of the bicoid homeodomain's function in fly development” ya da Türkçe ismiyle “Sinek gelişmesinde bicoid homeodomain fonksiyonunun evrimi için eski mekanizmalar” isimli makaleyle ortaya çıkan inanılmaz gelişme, bilim dünyasını hayretler içerisinde bıraktı. Sineklerin evrimine daha yakından bakabilmek adına çalışmalar yürüten Qinwen Liu, Pinar Onal, Rhea R Datta, Julia M Rogers, Urs Schmidt-Ott, Martha L Bulyk, Stephen Small ve Joseph W Thornton, önemli bir gelişmenin altına imza attılar.

Aralarında New York Üniversitesinde doktorası sonrası çalışmalarını yürüten Türkiye kökenli akademisyen Pınar Onal’ın da olduğu ekip, 140 milyon yaşındaki bir gen taşıyan sirke sineği oluşturmayı başardılar. 140 milyon yıl içinde yok olan fonksiyonları görme adına böylesine bir çalışmayı başlatan ekip, milyonlarca yıl önce oluşan iki mutasyonun, sirke sineğinin kafasının gelişimini düzenleyen, gelişimsel bir genin işlevini değiştirdiğini keşfettiler. Yaşanan mutasyonların sonraki süreçte sirke sineklerinin değişmez unsurlarından biri olduğu fark edildi.

New York Üniversitesi ve Chicago Üniversitesi ortaklığıyla gün yüzüne çıkarılan makale, bugüne kadar görülmemiş detayların gün yüzüne çıkmasını sağlarken, makalenin tamamını okumak için eLife dergisini ziyaret edebilirsiniz.