Türk Bankasına Milyonlarca Dolarlık Siber Soygun

Türk Bankasına Milyonlarca Dolarlık Siber Soygun

Finans dünyası şok bir iddia ile sarsıldı. Türkiye’nin en köklü ailelerinden birinin kurucularından olduğu bir bankanın sistemleri hacklendi.

Sistemi hackleyenler on binlerce kredi kartı bilgisini çaldı ve Swift (döviz) transferi yoluyla yaklaşık 120 milyon doları yurtdışına gönderdi. Farklı kaynakların haberlerine göre, yurtdışına gönderilen miktarın 600 milyon doları bulduğu konuşuluyor.

2016 Şubat ayında Bangladeş Merkez Bankası’ndan da 81 milyon dolarlık bir soygun gerçekleştirilmişti. Türkiye’deki soygunun da benzeri bir saldırı olduğu konuşuluyor.

Odatv'nin yayınladığı bu haberin ardından, Akbank yaptığı açıklamayla kendi sistemlerine yönelik siber saldırıyı doğruladı. Akbank;

"Bir internet sitesinde yeralan bankamız ile ilgili haberde bahsedilen girişimler dünyada ve ülkemizde bankalara ve diğer tüm kurumlara zaman zaman yöneltilmektedir. Nitekim uluslararası bir şebekenin tüm dünya bankalarına yaptığı bir SWIFT Yurtdışı Para Transfer Sistemleri atağına dair bir haber 12 Aralık tarihinde Reuters Haber Ajansı tarafından kamuoyu ile paylaşılmıştır.

Söz konusu atak 8 Aralık tarihinde bankamız bilgisayar sistemlerine de yöneltilmiştir.

Atak sonrasında teknik ekiplerimizce duruma ivedilikle müdahale edilmiş, gerekli tedbirler alınmış ve konu ile ilgili kamu makamlarına ivedilikle bilgi verilmiştir. Tüm sistemlerimiz sorunsuz olarak çalışmaya devam etmektedir.

Bu veya başka herhangi bir konuda müşterilerimize yansıyan herhangi bir olumsuzluk, kayıp ya da güvenlik sorunu bulunmamaktadır.

Durumun bankamız açısından operasyonlarımızı ve mali tablolarımızı etkileyecek önemli bir etkisi bulunmamaktadır. Bankamızın maruz kalabileceği  azami risk tutarı 4 milyon USD seviyesinde olup, olası zarar Bankamızı koruyan Bankers Blanket sigortası kapsamına girmektedir.

Durumu kamuoyunun bilgilerine sunarız.”

Şeklinde bir açıklama yaptı. 

YORUMLAR