Türk Bilim İnsanları Otizmin Tedavisinde Çağ Atlatacak Keşfi Yaptılar

Türk Bilim İnsanları Otizmin Tedavisinde Çağ Atlatacak Keşfi Yaptılar

Her 68 çocuktan 1’inde görülen otizmin tedavisi artık mümkün olabilecek. Türk bilim insanları, otizm spektrum bozukluğuna neden olan “SLC7A5”isimli yeni bir gen keşfettiler. Dünyada ilk kez yapılan çalışma tıp literatürüne girdi.

Keşfedilen gen dikkat eksikliği, hiperaktivite ve epilepsi rahatsızlıklarının tedavilerine de yeşil ışık yakıyor. Doç. Dr. Ahmet Okay Çağlayan genetik danışmanlık hizmeti kapsamında Yale Üniversitesi’nde sürdürdüğü 4 yıllık çalışmanın içeriği hakkında bilgi verdi. Yetişkin fareler üzerinde yapılan deneyler neticesinde, tedavinin sadece çocuklar için değil yetişkinler içinde uygulanabileceğinin saptandığını anlatan Doç.Dr.Çağlayan, "Otizmde bizim bildiğimiz ne kadar erken teşhis edilirse o kadar çok hastalarımız fayda görüyor ama biz deneylerimizde, bu spesifik bozukluğu olan yetişkin farelerde tedavi uyguladığımızda düzelme gördük. Fareler bile dışardan eksik olan bu amino asitleri verdiğimiz zaman bulgularda düzelme tespit ettik. Bu da umut verici bir gelişme oldu" dedi.

Akraba evliliği en büyük tehdit

Akraba evliliği oranlarının ülkemizde yüksek olduğunu belirten Doç.Dr.Çağlayan, bunun beraberinde otizm hastalığı gibi nadir hastalıkları doğurduğunu belirtti. Ailelerin tıbbı genetik uzmanlarına başvurmaları gerektiğine dikkat çeken Doç. Dr. Çağlayan; "Ülkemiz gibi her 5 evlilikten bir tanesi akraba evliliği olan ülkelerde genetik danışma açısından bu tür hastalıkları daha sık görüyoruz. Sendromik otizm spektrum hastalıklarında tıbbı genetik uzmanının da hastaları görmesinde fayda bulunuyor. Ailelerin danışma anlamında tıbbı genetik uzmanlarına başvurmalarını öneriyorum" şeklinde konuştu.

Tıp Öğrencileri Kanserli Dokuları Tespit Edebilen Neşter Geliştirdiler

Artık Tıp Dünyası İçin Biz Birer Veri, Doktorlarımız da Yazılımdan İbaret

YORUMLAR