Türk Bilim İnsanlarından Kalp Krizini Tahmin Edebilen Biyosensör

Türk Bilim İnsanlarından Kalp Krizini Tahmin Edebilen Biyosensör

Pamukkale Üniversitesinde (PAÜ) görevli bilim insanları, kalp krizi riskini önceden tahmin edebilen biyosensör geliştirdi.

AA’nın haberine göre, PAÜ Mühendislik Fakültesi Kimya Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Necip Atar ile İskenderun Teknik Üniversitesi (İSTE) Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi Biyomedikal Mühendisliği Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mehmet Lütfi Yola, 9 aylık bir çalışma sonucunda kalp krizi riskini tahmin edebilen biyosensör geliştirmeyi başardı.

Elektrokimyasal biyosensör, kalp kasında meydana gelen hasarlar sonrasında kan dolaşımına salınan ve kalp krizini tetikleyecek troponin değerini anlık olarak tespit edebiliyor. Böylece zaman içinde oluşabilecek riskler en aza indirgenecek ve kalp krizi tehlikesi önceden belirlenecek.

biyosensör

Nanoteknolojik esaslı biyosensörlerin geliştirilmesi ve çevre açısından değerlendirilmesi gibi birçok konuda çalışmalar yürüttüklerini ifade eden Prof. Dr. Necip Atar, şöyle konuştu:

“Son yaptığımız çalışmada, kalp krizi riskini anlık tahmin eden bir biyosensör geliştirdik ve bu biyosensör, Avrupa'da yüksek impakt faktörlü dediğimiz prestijli bir dergide Biosensors and Bioelectronics'te yayımlandı. Plazmada eser oranda bulunan troponin 1 isimli madde kalp hasarlarından sonra anlık olarak yükselmektedir ve bunun sonucu kalp krizi gerçekleşmekte, nefes darlığı meydana gelmektedir. Bu madde kanda 1 hafta gibi bir süreyle bulunmaktadır. Bunu kalp krizi öncesi hızlı bir şekilde sensörle tayin ettiğimiz zaman kalp krizinin önüne geçmiş olacağız"

Atar ayrıca, biyosensör elektrotunun bor nitrür kuantum nano parçacıklarla yapıldığına vurgu yaparak, “Türkiye, dünyadaki bor rezervlerinin yüzde 73'üne sahip olmasından dolayı bor nitrür de tamamen milli ve yerli bor kimyasallarından elde edilen bir nano malzeme. Bu nano malzeme de biyosensörün temelini teşkil etmekte” dedi.