Türk Geliştiricinin Oyunu 2018'in En Çok İndirilenleri Arasında

serkan özyılmazel rise up

Mobil dünyaya dair yayınladığı istatistiklerle bilinen App Annie, 2018 yılının uygulama indirme trendlerini paylaştı. Şirkete göre 2018 yılında 113 milyar indirme yapılırken, uygulamalara 76 milyar dolardan daha fazla para harcandı. Bir önceki yıla göre uygulama ve oyun indirme sayılarında yüzde 10’luk bir artış yaşandığını dile getiren App Annie, mobil yazılımlara harcanan paradaysa yüzde 20 artış olduğunu belirtti.

Elde edilen verilerin 15 Aralık 2018’e kadar olduğunu hatırlatan istatistik şirketi, özellikle Batı ülkelerinde başlayacak iki haftalık tatil dönemi sebebiyle harcamaların çok daha yukarılara çıkabileceğini hatırlattı. Bununla da yetinmeyen şirket, benzer artış trendinin devam etmesi durumunda 2019 yılında mobil platformlardaki uygulamalara ve oyunlara harcanan paranın 119 milyar dolar seviyesine çıkabileceğini söyledi. 2018 yılında ortalama bir kullanıcının mobil uygulamalara günde 3 saatini ayırdığını aktaran App Annie, bunun 2017’ye göre yüzde 10, 2016’ya göreyse yüzde 20 oranında arttığını dile getirdi.

2018 yılında en çok indirilen uygulama Facebook Messenger olurken, onu Facebook ve WhatsApp takip etti. Facebook uygulamaları ilk üç sırayı kaplarken, dördüncü sırada TikTok ve beşinci sırada yine bir başka Facebook uygulaması Instagram yer aldı.

Oyun tarafındaysa bu yılın popüler oyunu Helix Jump birinci sırada yer alıyordu. Onu Subway Surfers, PUBG Mobile ve Free Fire takip etti. Listede dikkatimizi çeken oyun ise 6. sırada yer alan Rise Up oldu. Türk oyun geliştiricisi Serkan Özyılmaz tarafından yapılan oyun, listede altıncı sıraya kadar yükselmeyi başardı. Google Play ve App Store verilerinin kombine edilmesiyle hazırlanan listelerin tamamınıysa hemen aşağıdan görebilirsiniz. 

2018'de en çok indirilen uygulamalar ve oyunlar

2018'de en çok indirilenler

2018'de en çok para harcanan uygulamalar ve oyunlar

2018'de en çok para harcananlar