Türk Gençlerden Göğüs Kabartan Başarılar

Başarılı Türk Gençleri

Öğrencilerini çeşitli çalışmalar yapmaları için cesaretlendiren ve öğrenci projelerinin danışmanlıklarını üstlenen Kimya Öğretmeni Talha Kılıç, yetiştirdiği öğrencilerle Türkiye’nin göğsünü kabartmayı başardı.

Bugüne kadar onlarca farklı projeye danışmanlık yapan ve yurt dışında ülkemizi temsil eden öğrenciler yetiştiren Kılıç, Tesla’da çalışmaya kadar giden başarılar kazanan öğrencilerinin hikâyelerini anlattı.

Talha Kılıç öğrenciler

Yaptığı çalışmalarla daha önce TÜBİTAK tarafından ödüllendirilen ve Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan Chicago Üniversitesi tarafından 2010 yılında “Yılın Öğretmeni” seçilen Talha Kılıç, “Öğrencilerimle Türkiye ve dünyanın önde gelen üniversitelerinde akademik çalışmalar yaparak makaleler yayınlıyor ve yarışmalara katılıyoruz. Öğrencilerim bu çalışmaların sonucunda dünya çapındaki üniversiteler tarafından kabul ediliyor ve burslu okumaya hak kazanıyorlar. Mezun olduklarında sahip oldukları donanımlar ile insanlığa yararlı vatandaşlar oluyorlar. Tüm öğrencilerimle gurur duyuyorum” dedi.

Kılıç tarafından hikâyeleri paylaşılan ilk öğrenci Serhan Delareyna oldu. Endüstri mühendisliği bölümü 3,5 yılda bitiren başarılı öğrenci, Tesla’da çalışan dört Türk’ten biri olmayı başardı. Serhan’ın hikâyesiyse şöyle aktarıldı: “Worcester Polytechnic Institute (WPI) Endüstri Mühendisliği’ni 3,5 yılda birincilikle bitirip, Elon Musk’un dünya çapındaki firması Tesla'nın dört Türk çalışanından bir tanesi… Elektrikli araba modellerinde üretim riskleri analizi yaparak çözümler üreten ekibi yönetiyor. Lise çağında çevre ve enerji konusunda yaptığı çalışmayla ülkemize dünya ikinciliği kazandırmıştı.

Yine Talha Kılıç’ın öğrencilerinden olan ve 1 milyon Türk Lirası bursla Harvard’a giden Zeynep Karacan, Türkiye’nin parmakla gösterilen öğrencilerinden bir tanesiydi. Karacan, “Galatasaray Lisesi'nden geçen yıl birincilikle mezun olan dünyanın önde gelen üniversiteleri arasında gösterilen Yale'den dört yıl için 260 bin dolarlık (1 milyon TL) burs kazanan Türk genci, kariyerini yapay zekâ üzerine yapmayı planlıyor. Galatasaray Lisesi öğrencisi iken enerji konusunda yaptığı çalışmayla ülkemize çok sayıda ödül kazandıran Karacan aynı zamanda First Step to Nobel Prize in Physics (Polonya) ödülü sahibi” şeklinde bir kariyere imza attı.

Ece Yücer ise tüm dünyada sadece 37 kişinin alabildiği bursla yurtdışına gitti ve üniversite hayatına başladı. Yücer’in öğretim hayatı şöyle aktarıldı: “Galatasaray Lisesi'nden, tüm dünyada sadece 37 öğrenciye verilen Lester B. Pearson İnternational Scholarship başarı ve liderlik bursu ile Toronto üniversitesi Trinity College’da Computer Science okuyor. Bilgisayar ve ekonomi dalında kariyer planlıyor. Galatasaray Lisesi öğrencisi iken su arıtma teknolojileri konusunda yaptığı çalışmayla ülkemize ödül kazandıran Yücer aynı zamanda First Step to Nobel Prize in Physics (Polonya) ödülü sahibi…

Hatice Sena Türetken, üniversite sınavında yaptığı derecenin yanı sıra First Step to Nobel Prize in Physics (Polonya) ödülü alan isimlerden bir tanesi olmayı başardı.

Listenin en başarılı isimlerinden Yosi Kohen Kutucu, dünya birinci olarak göğsümüzü kabartan bir başka isim oldu. Kohen, “Kanada British Columbia Üniversitesi'nde (UBC) burslu olarak makine mühendisliği eğitimi gören, katıldığı mühendislik ve tasarım yarışmasında "eli olmayanlar için mouse" geliştirerek ikincilik ödülü alan Kutucu, engelli bireylerin kolaylıkla bilgisayar kullanabilmesini sağlayan bu ürünün, oldukça ucuz ve 3D printer yardımıyla basılabilen bir teknolojik tasarım olduğunu söylüyor. 2015-2017'de Ulus Özel Musevi Lisesi öğrencisiyken Türkiye, Kanada, Amerika, Hollanda ve Polonya'da çok sayıda ödül kazanan Kutucu, Kanserli Çocuklara Umut Vakfı için masaüstü bilgisayarlar üretip vakıftaki çocuklara hediye etmişti. İki yıl önce de bir evin ihtiyacını tüm yenilenebilir kaynakları kullanarak karşılayabilen taşınabilir enerji dönüşüm cihazı "Alternatesla" ile Hollanda'da dünya birincisi olmuştu.”

Berk Diler ise lise çağında yaptığı çalışmalarla çok sayıda ödül aldı. 2009 yılında TÜBİTAK Türkiye üçüncü olan Diler, halihazırda Cihacago Üniversitesinde kuantum teknolojileriyle ilgili çalışmalar yapmaya devam ediyor.