Türk Hackerlar Ordusu Wikipedia'yı Yasaktan Kurtarabilir

Türk Hackerlar Ordusu Wikipedia'yı Yasaktan Kurtarabilir

Wikipedia'nın Türkiye'de yasaklı durumda olması ve hala ülke internete erişimine açılmamış olması, tartışmalar yaratıyor.

Cumhuriyet gazetesi yazarlarından Hakan Kara bu durum bir kangrene dönüştüğünü ve bu yasağın kaldırılması gerektiğine dair bir öneri yazısı yayınladı. Yazısında Kara, bilgiye erişimin demokrasinin gereği ve bir temel bir insan hakkı olduğunu savunurken, "Türkiye hacker'lar ordusu kuruyor" haberlerine de atıfta bulunarak, "Peki, neden Vikipedist yetiştirmeyi düşünmüyoruz?  Hacker’lar ordusu Wikipedia’yı durduramaz. Ama iyi yetişmiş Wikipedistler Türkiye gerçeğinin dünyadaki tüm Wikipedia ansiklopedilerinde daha doğru bir şekilde yer almasını sağlayabilir" diyerek, bu sorunun ivedi olarak çözülmesinin mümkün olabileceğini söyledi.

Bildiğimiz gibi, Wikipedia bilgi kaynağı sayfalarına erişim yaklaşık dört aydır yasak. Bu yasağın sebebinin bunca kaynağın içine bir şekilde sızmış olan iki üç yazıdan kaynaklanmış olduğu ifade eden Kara, bundan dolayı Wikipedia'nın suçlanıyor olmasının doğru olmadığını yeniden gündeme taşıdı. Türkçe Wikipedia sayfalarında söz konusu makalelerin bulunmadığına dikkat çeken köşe yazarı, “Peki, bu makaleler kime yasak” diye sormaktan da imtina etmedi. Hakan Kara, "Bütün dünya bu makaleleri rahatça okuyabiliyorsa, biz kimi cezalandırıyoruz?" diye de sorusunu güncelledi ve "Bu durumda söz konusu yasakla kim cezalandırılmış oluyor?" dedi.

Bu sorunun ardından yazar, "Türkiye bir hacker’lar ordusu kuruyormuş. Peki, neden Wikipedist yetiştirmeyi düşünmüyoruz? Hacker’lar ordusu Wikipedia’yı durduramaz. Ama iyi yetişmiş Wikipedistler Türkiye gerçeğinin dünyadaki tüm Wikipedia ansiklopedilerinde daha doğru bir şekilde yer almasını sağlayabilir!" diye konuştu.

Wikipedia Engellenmeden Sorun Çözülebilir Miydi?

Wikipedia Davasında Gelişme: İtiraz Reddedildi

Wikipedia Engelinde Son Söz BTK'dan Geldi

YORUMLAR