Türk Hacker Grubu Apple’dan Fidye Talep Ediyor

Türk Hacker Grubu Apple’dan Fidye Talep Ediyor

Turkish Crime Family adlı hacker grubu, ellerindeki 500 milyondan fazla iCloud veri tabanına karşılık Apple’dan fidye olarak 75.000 dolar değerinde Bitcoin veya 100.000 dolar değerinde iTunes hediye kartı talep etti.

İlk olarak Mart 2017’de ortaya çıkan hack olayı, günlerce teknoloji dünyasını meşgul etmişti. 

Kendilerini Turkish Crime Family olarak adlandıran bir hacker grubu milyonlarca iCloud hesabını uzaktan sıfırlayacaklarını iddia ederek Apple'ı tehdit ederek fidye talep etmişti. Hatta hackerların, çalınan bazı iCloud hesaplarına giriş yaparken kaydettikleri bir YouTube videosunu paylaştığı da iddia edilmiş, ancak söz konusu videoya ulaşılamamıştı.

Hackerlar, bu saldırının asıl amacını ise şu sözlerle açıklamışlardı:

“Biz bu saldırıyı, gerçekleştirebilme imkanına sahip olduğumuz için yapıyoruz. Bunun yanısıra temel amacımız Kerem Albayrak ve Karim Baratov hakkında farkındalık yaratmak. Bu iki kişi Yahoo'ya düzenlenen hack saldırısı için gözaltına alınmışlardı ve bir tanesi Amerika'da muhtemelen çok büyük bir ceza talebiyle yargılanacak. Diğer yandan, Kerem Albayrak veritabanını internet üzerinde listelemek ve satışa çıkarmakla suçlanıyor.

Karim Baratov Kanada'da yaşıyor ve şu an tutuklu.

Kerem Albayrak şu an Londra/İngiltere'de yaşıyor. "

Turkish Crime Family, Apple’dan fidye olarak 75.000 dolar değerinde Bitcoin veya 100.000 dolar değerinde iTunes hediye kartı talep ediyor.

Hack olayının üzerine harekete geçen Londra polisi, Albayrak’ı birinci dereceden şantaj ve ikinci dereceden yasa dışı eylem suçlarından tutuklamış ve mahkemeye sevk etmişti.

Turkish Crime Family grubunun lideri olan Albayrak, Westminster Sulh Ceza Mahkemesinde hakim karşısına çıktı. Albayrak, duruşma sonucunda tahliye edilse de hukuki süreç 14 Kasım’da görülecek diğer duruşmaya kadar devam edecek.