Türk Hackerlar Apple'ı Tehdit Ederek Fidye İstedi! - Turkish Crime Family Açıklama Yaptı

Türk Hackerlar Apple'ı Tehdit Ederek Fidye İstedi! - Turkish Crime Family Açıklama Yaptı

Güncelleme:

Haberimiz üzerine Turkish Crime Family üyeleri [email protected] e-posta adresi üzerinden bizimle iletişime geçerek konu hakkında açıklama yaptı. E-postada İngilizce dilinin tercih edilmesi ise dikkatimizi çekti. Turkish Crime Family haberimizdeki bazı bilgilere şu şekilde düzeltme yaparak asıl amaçlarını açıkladı:

"Biz Apple'ın bizi durdurmak için kullanıcıları şifrelerini değiştirmeye zorlayacağından eminiz. Eğer böyle yapmazlarsa ciddi sunucu problemleri ve müşteri şikayetleriyle karşılaşacaklar.

Elimizdeki iCloud veritabanını silmememiz için talep ettiğimiz ücret 150.000 $ (Daha önceden bu rakam 75.000 $ olarak basına yansımıştı.). Buna ek olarak Apple'dan bazı özel şeyler de talep ettik. Bu özel şeyleri açık bir şekilde yayınlamamak üzerinde anlaşmaya vardık; çünkü Apple ve aramızdaki ilişkiyi kötüleştirmek istemiyoruz. Talep ettiğimiz ikinci şey bizim için paradan daha önemli.

Yapmaya hazırlandığımız saldırı için halen altyapımızı geliştiriyoruz. Şu an bize yardımcı olan ve bize daha fazla veritabanı sağlayan daha çok insana sahibiz.

- Sahip olduğumuz veritabanı miktarı yayınlanan haberler nedeniyle daha çok insan bize destek olduğu için giderek artmakta. Bu veritabanı 519 milyon kişiden 627 milyon kişiye yükseldi ve bu sayının saldırı gününe kadar artacağından eminiz.

- Bu saldırı bizim büyük firmalara yapacağımız tek saldırı olmayacak, biz büyük kaynak ve güce sahip olan yeni bir suç örgütüyüz.

Hedefimiz:

Biz bu saldırıyı, gerçekleştirebilme imkanına sahip olduğumuz için yapıyoruz. Bunun yanısıra temel amacımız Kerem Albayrak ve Karim Baratov hakkında farkındalık yaratmak. Bu iki kişi Yahoo'ya düzenlenen hack saldırısı için gözaltına alınmışlardı ve bir tanesi Amerika'da muhtemelen çok büyük bir ceza talebiyle yargılanacak. Diğer yandan, Kerem Albayrak veritabanını internet üzerinde listelemek ve satışa çıkarmakla suçlanıyor.

Karim Baratov Kanada'da yaşıyor ve şu an tutuklu.

Kerem Albayrak şu an Londra/İngiltere'de yaşıyor. "

-----------------------------------------------------

Yeni ortaya çıkan ve kendilerini Turkish Crime Family olarak adlandıran bir hacker grubu 200 milyon iCloud hesabını uzaktan sıfırlayacaklarını iddia edderek Apple'ı tehdit etti ve fidye talep etti. Kendisini Turkish Crime Family olarak tanımlayan ekip Apple güvenlik ekibiyle iletişime geçtiklerini ve istedikleri şartlar gerçekleşmezse 7 Nisan'da ellerindeki bütün iCloud hesaplarını sıfırlayacaklarını iddia ediyor. Hackerlar, fidye olarak 75.000 dolar değerindeki Bitcoin veya Ethereum ya da 100.000 dolar değerinde iTunes hediye kartı talep etmekteler.

Hackerlar yabancı basına yaptıkları açıklamada sadece paralarını istediklerini dile getiriyorlar ve bu olayın birçok Apple müşterisinin ilgisini çekebileceğini ifade ediyorlar. Üstelik Apple güvenlik ekibi ile hackerlar arasında geçtiği iddia edilen yazışmaların yer aldığı e-postalar da paylaşılmış. Bu e-postaların birinde Apple güvenlik ekibinden isimsiz bir üye hackerların elindeki veritabanından bir örnek talep ediyor.

Hackerların, çalınan bazı iCloud hesaplarına giriş yaparken kaydettikleri bir YouTube videosunu paylaştığı da iddialar arasında yer alıyor. Bu videoda yedeklenen fotoğraflara erişildiği, ayrıca cihazın uzaktan sıfırlanabilme imkanının gösterildiği dile getiriliyor; fakat biz bu videoya erişemediğimiz için bu iddiayı doğrulayamıyoruz.

Paylaşılan bu video sonrasında ise Apple güvenlik ekibi Turkish Crime Family'den, istenmeyen bir ilgi çektiği için videoyu kaldırmasını kibarca talep etmiş. Buna ek olarak Apple'ın siber suçluları yasaları çiğnedikleri için ödüllendirmediği de not düşülüyor.

Turkish Crime Family'nin adına açılmış 2 Twitter hesabı bulunuyor. Bu hesapların ikisi de bu ay içinde açılmış ve aynı sabitlenmiş mesajlara sahipler. Bu hesaplara buradan erişerek grubun faaliyetlerini takip edebilirsiniz:

https://twitter.com/turkcrimefamily

https://twitter.com/turkcrime

Türk Hackerlar, Borussia Dortmund ve Hollanda Twitter Hesaplarını Hackledi

YORUMLAR