Türk Jetleri Düşmanları SOM ile Avlayacak!

Türk Jetleri Düşmanları SOM ile Avlayacak!

Savunma sanayinin referans noktalarından biri olan Türkiye, son dönemde hayata geçirdiği projelerle adından söz ettirmeyi başarıyor. Bu projelerden bir tanesi olan Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) Projesi için Seri Üretim Sözleşmesi imzalandı.

Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) ile Roketsan AŞ işbirliğinde yapılan Hassas Güdümlü Stand-Off Mühimmatı (SOM) Projesi, Hava Kuvvetleri Komutanlığının düşman unsurlarını menzile girmeden etkisiz hale getirmesini sağlayacak. 

türk jetleri

Türk hava sahasının korunması açısından kritik bir öneme sahip olan SOM, modüler tasarımı sayesinde gerekli olan operasyonel esnekliği destekleyebiliyor. Halihazırda Türk Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan SOM mühimmatı teknolojisi üzerine geliştirilecek olan proje, yoğun bir şekilde korunan kara ve deniz hedeflerine karşı kullanılacak. 

250 kilometre ve üzeri menzile sahip olan SOM, düşük görünürlük, uçuş sırasında hedef tanımlama ve evrensel silah arayüzü uyumluluğu gibi özellikleriyle öne çıkıyor.

SSB ile Roketsan AŞ arasında imzalanan sözleşme kapsamında, SOM mühimmatlarının farklı yapılandırmalarında seri üretimi ve diğer birimlerle entegrasyonunun sağlanması hedefleniyor. Ayrıca proje ile birlikte bazı alt sistemlerin de millileştirme çalışmaları gerçekleştirilecek.

Mühimmatların seri üretimini Roketsan AŞ yapacak. Tasarım, geliştirme ve millileştirme çalışmalarını ise TÜBİTAK SAGE üstlenecek.