Türk Kartalı Almanya'dan Mükemmel Tasarım Ödülüyle Döndü

türk kartalı alpina

Aquila ile Bursa Uzya ve Havacılık şirketlerinin sahibi Celal Gökçen, Türkiye’de üretimine hazırlandıkları Türk Kartalı ALPINA isimli uçak tasarımıyla Almanya’dan Mükemmel Tasarım ödülü ile döndüklerini söyledi.

Avrupa’nın en önemli tasarım ödüllerinden German Desing Awards kapsamında 10 yıl sonra Türk Kartalı ALPINA ile bir uçağın mükemmel tasarım ödülüne layık görüldü. ALPINA'nın hem karaya hem suya inebilmesi, üstten kanatlı yapısı ve enerjisini tasarruflu kullanma özelliği, dünyaca ünlü tasarımcıların beğenisini topladı.

AQUA ve 4 kişi kapasiteli ALPINA D-DSNB alternatifleri ile havacılık, deniz ve demiryolu taşıtları kategorisinde ödüle layık görüldü. Alman Tasarım Konseyi tarafından 1969 yılından beri sanayi, üretim ve tasarım kültürünü desteklemek amacıyla Alman devletinin himayesinde düzenlenen "German Design Award 2019"un bu yılki ödül töreni, Uluslararası Frankfurt Fuarı kapsamında düzenlendi. "Türk Kartalı ALPINA" isimli uçağı, Türkiye'de geliştirecek Aquila ve Bursa Uzay ve Havacılık'ın sahibi Celal Gökçen ile uçağın tasarımcısı ODTÜ Dr. Öğretim Üyesi Hakan Gürsu, ödül törenine katılarak ünlü tasarımcılarla başarılarının gururunu paylaştılar.

Anadolu Ajansı muhabirine yaptığı açıklamalarda "ALPINA" adlı Türk tasarımının kazanmasından duyduğu memnuniyeti dile getirdi. Gökçen, "10 yılda ilk defa bir uçak bu yarışmada altın ödül aldı. Uçağın önemli bir ticari rakibi 2017 yılında bitmiş uçakla bronz ödül almıştı." dedi.