Türk Mühendisler Hız Sensöründeki Tekeli Kırdı

samulaş

Samsun’da tramvaylar için gerekli hız sensörleri arıza yapınca, hız sensörünün maliyetini ve sadece Almanlar tarafından satıldığını fark eden mühendisler parçayı ithal etmek yerine kendileri üretme kararı aldı. Yaklaşık bir buçuk aylık bir çalışmanın sonucunda 850 avroya temin edilebilen parçayı sadece 750 liraya üretmeyi başardılar. Böylelikle piyasanın tek alternatifi olan Almanya’nın hız sensöründeki tekeli kırılmış oldu.

Samsun Büyükşehir Belediyesi bünyesinde faaliyet gösteren Samsun Hafif Raylı Sistem AŞ’nin (SAMULAŞ) tramvaylarında bulunan hız sensörleri arıza yaptı. Mühendisler soğuk havalarda hız sensörlerinin arıza yapma ihtimalinin arttığını belirtirken bir tramvayda bulunması gereken 12 hız sensörünün temini için araştırmalar başladı.

hız sensörü

Tramvaylar için gereken hız sensörünün üretiminin yalnızca Almanya’da yapıldığını keşfeden Türk mühendisler, SAMULAŞ Genel Müdürü Kadir Gürkan’ın da talimatıyla parçayı kendileri üretmek için çalışmaları başladı. 1,5 aylık bir çalışmanın ardından 850 avroya temin edilebilen parçalar 750 liraya üretildi. Böylelikle 150 bin lira kadar tasarruf edilirken Almanya’nın da bu marketteki tekeli kırıldı.

Konuyla ilgili düşüncelerini aktaran Gürkan, “Samsunlu üreticilerimizle yaptığımız görüşme sonucunda hız sensörünü aynı teknik özelliklerde ve aynı verileri üretecek şekilde 750 liraya mal ettik. Bir tramvayda yaklaşık 12 hız sensörü var. Bunu araç filosuna vurduğunuzda oldukça yüksek işletme ve bakım maliyeti oluşturuyor. Bu tür çalışmalarla hem Samsunlu firmaların üretim altyapısını geliştirirken hem de işletme giderlerini azaltma şansı yakaladık.” ifadelerini kullandı. İlk etapta 50 parça sensör üretilirken talebe göre daha çok üretilebilir.

YORUMLAR