Türk Mühendisler Rüyaları Bilgisayarda Görüntülemeyi Başardı

Türk Mühendisler Rüyaları Bilgisayarda Görüntülemeyi Başardı

Bilkent Üniversitesi’nde araştırmacılar, rüya görürken yaşanan beyin faaliyetlerini bilgisayara aktararak gördüklerimizi izleyebiliyorlar. Yöntem uyur ya da uyanıkken hayal ettiğimiz her şeyi izleyebiliyor.

Bilkent Üniversitesi Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Tolga Çukur, projelerinin literatürde "akıl okuma" olarak tanımladığını söyledi.

Çukur, bunun için MR makinesinde beyin sinyallerini kaydettiklerini ve elde edilen bu verileri bilgisayar ortamında modellediklerini anlattı. Tolga Çukur Başkanlığında çalışan Bilkent araştırmacıları, geliştirdikleri bilgisayar yazılımı aracılığıyla da beynin algıladığı nesnelerin ve eylemlerin görüntüsünü çıkarabilen bir teknoloji geliştirdiklerini ifade ediyorlar.

Araştırmacılar, projenin ilk aşamasının, en gelişmiş duyu olan ve insan beyninin yüzde 30'undan fazlasını kapsayan görme işlevi üzerinde yapıldığını söylediler ve projeyi şöyle özetlediler, "Öncelikle birçok farklı kaynaktan toplanan iki saatlik video görüntüler, deneklere izlettiriliyor. Denekler, MR cihazında bu filmi izlerken, aynı anda beynin 50 bin bölgesindeki hareketliliği MR cihazı ile kaydediliyor. Daha sonra izlenen bu görüntülerdeki uyaranlar ve beyin aktivasyonu arasında her bölge için dijital modeller oluşturuluyor".

Geliştirilen bilgisayar yazılımı kadın, erkek, çocuk, insan, hayvan, bitki, bina, mobilya, konuşmak, yürümek, ağlamak gibi 2 bine yakın nesne ve hareketi renk ve kontrast görsel özelliklerini de kullanarak beyindeki tepkiler arasındaki ilişkiyi çözümleyebiliyor.

Görsel algı için geliştirilen bu modeller, bir kişi uyku halinde ya da hayal etme durumunda iken ortaya çıkan beyin hareketlerini yorumlamak için kullanılabiliyor. Böylelikle rüya ve hayal etme sırasında görüntülenen nesnelerin kontrast, renk veya konum gibi temel özelliklerini çözümlenebiliyor. Bilkent Üniversitesi Araştırmacı Grubu bu tür bir özelliğin görme özürlü insanlar için de bir umut ışığı olabileceğini savunuyorlar. 

Türk Yapımı Elektrikli Araba Piyasaya Çıkmaya Hazırlanıyor

Başarılı Türk Oyun Geliştiricisi no-pact ile Özel Tamindir Röportajı

YORUMLAR