Türk Ordusunun Transformer'ları Göreve Hazır

Türk Ordusunun Transformer'ları Göreve Hazır

TSK için Türk mühendislerce tasarlanan ve Türk sermayeli "Samur" amfibik araçları, şekil değiştirip hem karada hem de denizde ilerleyebiliyorlar. Samur, böylelikle orduların su engelini aşmasını sağlıyor.

Bir operasyon esnasında, nehir gibi geniş su engelleriyle karşılaşan ordunun, hız kesmeden zırhlı araçlarla bu engeli geçmesi için tasarlanan yeni araç "Samur", ihtiyaca göre köprü ya da feribota dönüşüyor. Üzerine aldığı yükle suda ilerleyebilme yeteneğinden dolayı “Samur" olarak adlandırılan bu seyyar yüzücü, savaş sahasındaki su engellerini kolayca aşabiliyor. Köprüye dönüşebildiği için diğer birliklerin de hızla bu engellerden geçişini sağlıyor.

Yaklaşık 13 metre uzunluğa, 4,1 metre yüksekliğe ve 36 ton ağırlığa sahip Samur'un su aracına dönüşmesi sadece bir dakika sürüyor.

Aslında "Samur" Türk Silahlı Kuvvetlerinin envanterine 2011 yılında girmişti. Ancak uzun zamandır geliştirilmeye devam ediyordu. Bu yüzden aktif bir görev almıyordu. Artık “Samur” aktif görevler için hazır görünüyor.  Geliştirilen yeni “Samur” artık yüzde 60 daha az zamanda araziye uyum sağlıyor ve daha az personele ihtiyaç duyuyor. Ayrıca bir merkezden kontrol edilebilen lastik sistemi sayesinde de lastiklerinin hava basıncını ilerlediği zemine göre ayarlayabiliyor. Yerden yüksekliği engebeli araziye göre otomatik ayarlanabilen “Samur” otomatik yangın söndürme sistemine de sahip.

Android İçin En İyi 10 Savaş Oyunu

Gelecekte Mesleğinizi Elinizden Alabilecek 6 Robot

Dünyanın En Güçlü Ordusunun İşletim Sistemi Hala Windows XP

YORUMLAR