Türk Oyunu Zula, Hindistan ve Çin Pazarına Giriyor

Zula çin

Türk oyun geliştiricisi MadByte Games tarafından geliştirilen ve Lokum Games tarafından dağıtımı üstlenilen MMOFPS türündeki Zula, Türkiye’de yakaladığı başarının ardından 100’den fazla ülkeye yayılmıştı. Başarılarını taçlandırmak isteyen geliştiriciler, yaptıkları anlaşmalar neticesinde Zula Hindistan ve Çin’e açılıyor müjdesini verdiler.

Habertürk muhabirlerinden Aytun Çelebi’nin aktardığı bilgilerde, InGame Group ve Çin merkezli oyun devi Tencent arasında yapılan anlaşma neticesinde, Zula’nın Hindistan ve Çin pazarına açılacağı aktarıldı. İki şirket arasındaki anlaşmanın İstanbul’un iki yakasında yapılacak e-spor merkezini de kapsadığı, söylenenler arasında kendisine yer buldu.

Halihazırda 15 milyon kişi tarafından oynanmaya devam edilen Zula’nın oyuncu sayısını artırmak adına harekete geçen InGame Group, Brezilya için özel yaptığı girişimleri Asya pazarına yaymak adına, önemli bir anlaşmanın altına imza attı. Dünya devi Tencent ile anlaşan yapımcı InGame Group, 15 milyonu geçen oyuncu sayısını artırmak için Güney Amerika’daki deneyimlerinden de faydalanacak. 15 milyon dolarlık bir ekosistem yarattıklarını söyleyen şirket kurucuları, bu yılki yatırım hedeflerini 8 milyon TL olarak açıklarken, İstanbul’da iki yeni e-spor merkezinin de müjdesini verdi.

Zula taksim

100 milyon oyuncu hedefi

Antalya’da düzenlenen ve Galatasary e-Spor’un galibiyetiyle sonuçlanan Zula International Cup öncesinde gazetecilere açıklamalarda bulunan InGame Group’un yöneticileri, Zula’nın MMOFPS dünyasında adı geçen bir oyun olmak için ciddi adımlar atacağını kaydettiler. Grup tarafından bu yıl içerisinde 8 milyon liraya yaklaşan yatırım yapıldığını belirten yöneticiler, bunun 4 milyon liraya yakın bir miktarının yurtiçi ve dışındaki turnuvalara harcandığı dile getirdiler.

Diğer yandan, Türkiye’nin ilk MMOFPS oyunu olan Zula ve grup bünyesindeki diğer oyunların 3 yıl içinde 100 milyon oyuncuya ulaşmasını hedefliyor. Bunun için de oyunun ulaştığı ülkeler arasına Hindistan ve Çin eklenecek. Hindistan’daki dağıtım şirketiyle ortak bir şirket kurulacağı belirtilirken, Zula, Çin’de Tencent’in oyun ağına girecek. Pazar değeri olarak dünyanın en büyük 5. şirketi olan Tencent, internet ve özellikle oyun dünyasındaki yatırımları ile biliniyor.