Türk Savunma Sanayi Artık Milli Yazılım Kullanacak

Türk Savunma Sanayi Artık Milli Yazılım Kullanacak

Verilen talimat doğrultusunda savunma sanayisinde milli işletim sistemi PARDUS'a geçişi sağlamak için çalışma başlatıldı.

HAVELSAN Genel Müdürü Ahmet Hamdi Atalay, kritik altyapılarda yazılım ve yoğun teknoloji çözümleri geliştirmeye çalıştıklarını söyledi. Bu noktada dışa bağımlılığı ortadan kaldırmayı ve yerli katma değeri en üst seviyeye çıkarmayı hedef aldıklarını belirten Atalay, PADUS’un bu amaç için ideal bir yazlım olduğunu da işaret etti.

Atalay, Milli işletim sistemi olan PARDUS'un yaygınlaştırılması, geliştirilmesi, idame ettirilmesi konusunda TÜBİTAK'la ortak çalışacaklarını da söyledi.  Milli bir işletim sisteminin geçişinin diğer sistemlerin lisans maliyetlerinin çok altında olduğuna dikkati çeken Atalay, "Milli bir işletim sistemimiz varken neden onu kullanmayalım, niye dışarıya bir işletim sistemi için kaynak aktaralım." ifadesini kullandı.

PARDUS’a geçiş süreci nasıl olacak

PARDUS'a geçiş sürecinin nasıl yürütüleceğini TÜBİTAK'tan öğrendiklerini dile getiren Atalay, bir yandan da HAVELSAN bünyesindeki uygulamaların hangilerinin uyumlu olduğu, olmayanların ne kadar sürede uyumlu hale getirilebileceği konusunda envanter çıkartıp dönüşümü gerçekleştireceklerini belirtti.

Pardus'un Yeni Sürümü Kurumsal 5 Hazır

Milli İşletim Sistemi Pardus Projesi Bitiriliyor mu?

YORUMLAR