Türk Savunma Sanayisinden Büyük Başarı

Türk Savunma Sanayisinden Büyük Başarı

Türk savunma sanayinde önemli gelişmeler yaşanmaya devam ediyor. SAHA EXPO 2018 Savunma, Havacılık ve Uzay Sanayi Fuarı'nda konuşan TUSAŞ Genel Müdürü Temel Kotil, Türkiye’nin kendi imkanlarıyla helikopter tasarımını yapıp uçurabilen 7’nci ülke olduğunu söyledi.

Bu yıl ikincisi düzenlenen SAHA EXPO 2018, İstanbul Fuar Merkezi'nde kapılarını açtı. SAHA İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı Haluk Bayraktar, fuarın açılışında yaptığı konuşmada, fuarın Türk sanayisine ve milli teknoloji hamlesi hakkında farkındalığın gelişmesine katkı sağlayacağını kaydetti.

"Teknolojik Dönüşüm" başlıklı panelde konuşan Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) Genel Müdürü Temel Kotil ise havacılık sektöründeki son gelişmelerle ilgili önemli bilgiler verdi. 

T625 Genel Maksat Helikopteri’nin 6 Eylül’de emniyetli bir şekilde uçtuğunu söyleyen Kotil, “625’i uçurduğumuz zaman Türkiye, kendi imkanlarıyla helikopter tasarımını yapıp bunu uçurabilen 7’nci ülke oldu. Güney Kore bile kendi uçuramadı, Hindistan bile kendi uçuramadı. Diğer şirketlerden teknik destek aldı”  dedi.

Kotil, Türkiye’nin nitelikli insan kaynağı yetiştirmesinin bir zorunluluk olduğunu vurgularken, büyük projelerin başarıya ulaşması ve bu başarıların sürdürülebilir olması için yetişmiş insan kaynağının hayati önem taşıdığını söyledi. 

Türkiye'nin helikopter pazarında yüzde 2 pay almasının hedeflendiğini ifade eden Kotil, TUSAŞ’ın bu yıl 2 milyar dolar gelir elde edeceğini, sadece bir helikopterden 300 milyon dolar elde edileceğini kaydetti.

Kaynak: Anadolu Ajansı