Türk Şirketi NASA'ya Yüksek Teknolojili Uçak Üretecek

SNC dream chaser

Uluslararası Uzay İstasyonu’na düzenli olarak malzeme ve mürettebat göndermeye devam eden NASA, uzun süredir Rus uzay araçlarını kullanıyordu. Kendi roketlerini ve uzay araçlarını emekliye ayıran kurum, Uluslararası Uzay İstasyonu’na malzeme taşımak için Faruk Özmen ve Eren Özmen tarafından yönetilmeye devam edilen Sierra Nevada ile anlaştı.

Sierra Nevada Corporation (SNC), Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesini, Uluslararası Uzay İstasyonu’na kargo taşıyabilecek yüksek teknolojili uzay uçağı yapma konusunda ikna etti. NASA'nın uçakta olmasını istediği özellikleri listeleyerek SNC'ye ilettiği, SNC'nin de uçak üzerindeki ilk çalışmalara başladığı söylenenler arasında yerini aldı.

Konuyla ilgili açıklama yapan Sierra Nevada Corporation’dan John Curry, “NASA, tekrar uzay kargo taşımacılığına dönmek için doğru yolda olduğunun büyük bir belirtisi olan ilk Dream Chaser’in üretilmesi konusunda, SNC’nin, yeterliliğini gösteren dönüm noktasını geçtiğini ve üretime hazır olduğunu bildirdi” dedi.

Space News, Dream Chaser ismi verilen uzay uçağının Uluslararası Uzay İstasyonu’na mürettebat götürmek adına tasarlandığını ve NASA’nın Dream Chaser’ın üretimi konusunda SpaceX ve Boeing arasında gidip geldiğini; ancak SNC’nin önemli bir gelişim göstererek, Dream Chaser görevini kaptığını aktardı. SNC ve NASA’nın hala görüşmesi aşamasında olduğunun altı çizilirken, Dream Chaser’ın 2020’den önce uçamayacağı belirtildi.

Faruk Özmen ve Eren Özmen kimdir? Sierra Nevada Corporation kimin?

1970’li yıllarda Türkiye’nin en iyi bisikletçileri arasında yer alan Faruk Özmen, lise eğitimini Türkiye’de tamamladıktan sonra Nevada, Reno Üniversitesinde Elektrik Mühendisliği konusunda lisans ve yüksek lisans eğitimi almıştı. Eğitimini tamamlamasının ardından 1981 yılında Sierra Nevada Corporation’da çalışmaya başlayan Özmen, 1994 yılında havacılık sektöründe faaliyetler yürüten Sierra Nevada’yı satın almış ve başına geçmişti. Halihazırda SNC’nin sahibi ve icra kurulu başkanı olan Faruk Özmen’in eşi Eren Özmen ise SNC’nin yönetim kurulu başkanı ve mali işler sorumlusu olarak görevini sürdürmektedir.

Türkiye ile bağını koparmayan Faruk Özmen 2015 yılında, o zamanki adı Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanlığı olan, şimdiyse Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı ismini alan bakanlık ile TRJ328 kod adlı jet projesi konusunda Uzlaşı Belgesi imzalamış ve Türkiye’nin yerli jet projesine destek vermek için harekete geçmişti.