Türk Telekom, Türkiye'nin En Büyük Siber Güvenlik Merkezini Açtı!

Türk Telekom, 2009 yılından beri müşterilerine sunmuş olduğu Kurumsal Güvenlik hizmetlerini bugün Ankara’da açtığı Siber Güvenlik Merkezi ile genişlettiğini duyurdu. Şirketten yapılan açıklamaya göre Türk Telekom’un 1500 metrekarelik “Siber Güvenlik Merkezi”, kritik veri ve altyapıya sahip kamu kurumları ve kurumsal şirketlere uçtan uca siber güvenlik çözümleri sunacak.

Dünya standartlarına uygun olarak kurulan bu merkez, Dünya'da en çok siber saldırı ile karşılaşan 9. ülke olan ülkemizin veri güvenliğini sağlamış olacak.

Türk Telekom tarafından verilen bilgiye göre siber güvenliğe dünya çapında harcanan tutar 600 milyar doları buldu ve günde 2.7 milyon kişi siber saldırılardan etkilenirken, dakikada 1274 yeni “malware” türevi ortaya çıkıyor ve 23 “phishing” e-posta atağı yapılmakta.

Siber güvenlik merkezinin açılışında konuşan Türk Telekom Teknoloji Genel Müdür Yardımcısı Yusuf Kıraç, "Türkiye yaklaşık yüzde 3 ile 9'uncu sırada. Dünya genelinde atak oranı her geçen gün artıyor. 2017'de yüzde 2.1 atak ülkemizi hedef almış. 2018'in ilk yarısında dünyada ise 2.8 milyon DDoS atak gerçekleşmiş. Aylık oranda bunlar artmaya başladı" dedi.

Türk Telekom tarafından açılışı gerçekleştirilen Türkiye'nin en büyük Siber Güvenlik Merkezi hakkında siz neler düşünüyorsunuz? Görüşlerinizi bizimle paylaşmayı unutmayın!